"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"
I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie”
Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.
Na czym polega konkurs? Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.wielkaliga.pl
Etap pierwszy.
Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach wiekowych: (klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 1-8).
Uczestnik konkursu pobiera formularz zgłoszeniowy z biblioteki szkolnej lub ze strony internetowej konkursu www.wielkaliga.pl. Formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic/ opiekun prawny i przekazuje Koordynatorowi Placówki.
Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub Miejskiej Bibliotece Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Warunkiem koniecznym zaliczenia pierwszego etapu konkursu jest zdobycie minimum pięciu sprawności. Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność. Koordynator placówki wprowadza informacje o uzyskanych przez uczniów sprawnościach na platformę WLC.
Uczestnik konkursu rozwiązuje test do danej książki tylko raz. Wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami. Etap pierwszy trwa do 1 marca 2024r. Dyplomy Aktywnego Czytelnika otrzymają uczestnicy, którzy zdobyli minimum 5 sprawności.
Etap drugi (test półfinałowy) odbywa się 14 marca 2024r w szkole bez udziału rodziców i bez dostępu do konkursowej lektury. Po trzech zawodników z każdej kategorii wiekowej, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście półfinałowym, ale nie mniej niż 80% punktów, reprezentuje szkołę w trzecim ogólnopolskim etapie konkursu.
Etap trzeci (ogólnopolski finał) 9 maja 2024 r. - test drużynowy online.
Do 20 maja ogłoszenie wyników.
Uczestnicy po przejściu każdego etapu otrzymują dyplomy.
W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu wzięło udział ponad 13 000 uczniów.
Osoby odpowiedzialne za realizację konkursu w szkole: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek, Natalia Pomaska.