• Bitwa pod Wiedniem
          • Bitwa pod Wiedniem

          • „Venimus, Vidimus, Deus vicit” (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył)

            /z listu Jana III Sobieskiego wysłanego 15.09.1683r. do papieża Innocentego XI/

            W czwartek 12 września 2024 roku minęła 341. rocznica Bitwy pod Wiedniem, jednej z najważniejszych bitew w historii Europy zwanej „odsieczą wiedeńską”. Wojska polsko – austriacko – niemieckie (liczące około 75 tysięcy) dowodzone przez Jana III Sobieskiego pokonały potężną armię Imperium Osmańskiego (liczącą około 140 tysięcy), którą dowodził wielki wezyr Kara Mustafa. O losach bitwy, która rozpoczęła się wczesnym rankiem 12 września 1683 roku, przesądziła szarża polskiej ponad 20 tysięcznej kawalerii ( w tym chorągwi husarskich) ze wzgórza Kahlenberg nieopodal murów Wiednia.

             O godzinie 17.00 wojska polskie do kolejnego ataku osobiście poprowadził Jan III Sobieski doszczętnie rozbijając obronę turecką, zmuszając samego wezyra Karę Mustafę do panicznej ucieczki na czele ocalałych od pogromu oddziałów. Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie turecką ekspansję na Europę. Rzeczpospolita zyskała sławę „obrońcy Europy i „ przedmurza chrześcijaństwa” Były to też ostatnie wielkie zwycięstwo odniesione przez wojsko polskie w czasach I Rzeczypospolitej.

            Chwała bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny
          • II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

          • ,,Pamięć o przeszłości oznacza  zaangażowanie w przyszłość''

                                                                                                             (Św. Jan Paweł II)

            We wtorek 10 września br. obchodzimy  II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Święto państwowe ustanowione zostało dla upamiętnienia dziecięcych więźniów niemieckiego obozu z ul. Przemysłowej w Łodzi. Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej. Nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 r. przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina. W ramach "sprawy mosińskiej" aresztowano łącznie kilkaset osób. Ponad czterdzieścioro dzieci osadzonych zostało na ul. Przemysłowej, w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w zajętej przez Niemców Łodzi. Dzieci osadzone jako tak zwane Terroristenkinder w niemieckim obozie koncentracyjnym (Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt), stały się współwięźniami dzieci pochodzących także z innych regionów okupowanej Polski, m.in. ze Śląska, Zamojszczyzny, Polski Centralnej (Łodzi, Warszawy) czy Małopolski (Kraków)." Były tam traktowane z niezwykłym okrucieństwem - zmuszano je do ciężkiej  niewolniczej pracy Dzieci były głodzone, karane fizycznie i torturowane. Narodowy Dzień Polskich Dzieci  jest  wspomnieniem  gehenny Polskich Dzieci Wojny związanym z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego,  która niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków, mimo, że dotyczy  wydarzeń sprzed zaledwie osiemdziesięciu  lat.

            Cześć Ich Pamięci. Nigdy więcej wojny…

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Zebrania rodziców
          • Zebrania rodziców

          • Dnia 10 września 2024 r. (wtorek) zapraszamy na zebrania rodziców:

            godz. 16.00 - klasy I - III;

            godz. 17.30 - klasy IV - VIII.

            ZAPRASZAMY!

        • 85. rocznica wybuchu II wojny światowej
          • 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • "BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS POLEGŁO I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS DZIŚ ŻYJE."

            Józefa Radzymińska „Jest jeden czas miłości”

            W niedzielę, 1 września 2024 r. minie 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. To największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości. Objęła prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. We wrześniu Polskę zaatakowano dwukrotnie. 1 września napadu dokonały faszystowskie Niemcy, natomiast 17 września od wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Nastał czas grozy, terroru i walki ludzi o przetrwanie. Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” - powiedział Adolf Hitler. Słowa te dotyczyły również ludności cywilnej. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali. Niemcy wystawili 1 mln 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało armią 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, czołgami w liczbie 700 i 400 samolotami. O losach kampanii wrześniowej zdecydowało uderzenie 17 września Armii Czerwonej, która miała 1,5 miliona żołnierzy. I choć żołnierz polski z honorem bronił naszej wolności bohaterstwem niwelując niemiecka i sowiecką przewagę walcząc w osamotnieni, bez realnej pomocy sojuszników ( Francji i Wielkiej Brytanii) był bez szans. Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli. W ,,Stalowej Jedynce” w te wrześniowe dni będziemy wspominać Tych , którzy mieli odwagę przeciwstawić się dwóm brutalnym totalitaryzmom. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że świadome społeczeństwo nie powinno zapomnieć o ofiarach wojny. Oby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom.

            Cześć i Chwała Bohaterom. Pamięć Poległym.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • 104. rocznica bitwy pod Komarowem
          • 104. rocznica bitwy pod Komarowem

          • „Była to krwawa bitwa, w której nasza jazda wystawiła sobie pomnik sławy. 

            Na naszym kontynencie była to zarazem ostatnia walka,

            w której masy jazdy poszukiwały rozstrzygnięcia w szykach konnych  i przy pomocy szabli

            /generał Aleksander Pragłowski/

            W środę 31 sierpnia 2024 r. minie 104. rocznica bitwy pod Komarowem niedaleko Zamościa. Była to wielka bitwa kawaleryjska, jeden z największych bojów z udziałem jazdy w XX wieku.  Po całodniowej walce polscy kawalerzyści  pokonali kilkukrotnie liczniejszego przeciwnika, odbierając mu inicjatywę oraz zmuszając do odwrotu - jak się później okazało - aż za linię frontu. To był przysłowiowy „gwóźdź do trumny” 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, do niedawna siejącej postrach na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Bitwa pod Komarowem zaangażowała wielkie siły kawalerii - łącznie 21 pułków jazdy, z czego sześć polskich - ale oprócz brawurowych szarż dochodziło też do zaciętej walki z udziałem piechoty, a nawet działań lotnictwa bojowego (7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, w której u boku Polaków służyli amerykańscy ochotnicy). Bolszewicy stracili w boju ok. 1500 zabitych. Straty wojsk polskich były pięciokrotnie niższe.

            Część i Chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne ,,Wiarus”

        • XIX „Dzień Solidarności i Wolności”
          • XIX „Dzień Solidarności i Wolności”

          • „Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy, „Solidarność” otworzyła bramy wolności…”

            Jan Paweł II

            31 sierpnia 2024 roku już po raz dziewiętnasty obchodzić będziemy „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 roku  ma upamiętniać „historyczny zryw Polaków do wolności”. W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali robotniczych strajków, jakie objęły cały kraj i podpisaniu przez komunistyczne władze PRL –u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku , Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powstał w Polsce  niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Solidarność, która  zadziwiła świat… Nasi rodacy wspierani przez św. Jana Pawła II – Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian… NSZZ „Solidarność bardzo szybko stała się  nie tylko związkiem zawodowym , ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym Postanie „Solidarności” faktycznie , choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego (13.12.1981 r.) zwiastowało zmierzch komunizmu i dominacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Europie Wschodniej . Dziękując za dar Solidarności pragniemy przypomnieć ,że nie było by wolnej , suwerennej Polski , nie było by wolnych państw Europy Wschodniej bez   uporczywej  walki naszych rodaków o wartości najcenniejsze jaki są  godność , wolność i niezależność każdego człowiek i narodu.

            Cześć i chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne  "Wiarus"

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
        • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
        • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-16.00
          tel. (+48) 22 786-72-79
        • ul. 11 Listopada 2
          05-250 RADZYMIN
          Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych