Z okazji Dnia Papieskiego oraz październikowych rocznic związanych ze św. Janem Pawłem II, dn. 29 października w naszej Szkole odbyło się przedstawienie pt. „Lolek z ciszy niepokalanej.” Spektakl został przygotowany przez katechetki p. Magdalenę Baranowską i p. Janinę Ołów, w role aktorów wcielili się uczniowie klasy 5a, a niezwykle sugestywne i pomysłowe rekwizyty, dekoracje i nietuzinkowe aranżacje sceniczne zawdzięczamy nieocenionej p. Marcie Karłowicz.
Przedstawienie przybliżyło dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły, ukazując jego drogę do świętości i niezwykłą duchowość. Młodzi aktorzy w jak najlepszy sposób starali się oddać atmosferę tamtych czasów oraz wartości, którymi kierował się przyszły papież. Spektakl ukazywał przede wszystkim sakramentalną drogę młodego Lolka. Jego codzienność, w której uczniowie mogli odnaleźć również swoją rzeczywistość, choć ich dzieciństwa dzieli blisko 100 lat. A jednak – pewne rzeczy są ponadczasowe: przy sakramencie chrztu świętego, którego udzielał ks. Franciszek Żak, rozważał on jak ważne dla chrześcijanina jest jego imię, które wybierają rodzice, a które zostanie z nim na całe życie, wraz z patronami, do których się ono odwołuje. Uczniowie 3 klas przygotowujący się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej widzieli jak przeżywał swoje przygotowania Karol, który został świętym. Kolejny - sakrament bierzmowania, który ma umocnić chrześcijanina darami Ducha Świętego, by mógł on m. in. stawiać czoła pokusom mężnie i stanowczo - to również widzieliśmy, gdy nastoletni Lolek z pokorą przyjmował reprymendę mądrego i kochającego ojca: „Lolku! Nie modlisz się wystarczająco do Ducha Świętego! ”. Kto wie, może wśród tych młodych znajduje się ktoś, kto w przyszłości również wybierze drogę kapłaństwa, a historia św. Jana Pawła II – Lolka, pozwoli zakiełkować tej myśli i udowodnić, że jest ona możliwa do zrealizowania. Uczniowie mieli okazję usłyszeć oryginalny głos papieża pochodzący z nagrań dokonanych podczas pielgrzymki do Ojczyzny, kiedy to wspominał lata dzieciństwa oraz swój dom rodzinny… Młodsi nie do końca zdawali sobie sprawę, kogo słuchają, ale tu przyszli z pomocą nauczyciele i wychowawcy, którzy przecież sami pamiętają jak przysłuchiwali się tym wystąpieniom Ojca Świętego niemal „na żywo”. I choć spektakl był realizowany głównie z myślą o młodszych widzach, to jednak również starsi momentami nie kryli wzruszenia.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia oraz widzom, którzy licznie przybyli, by uczcić pamięć naszego wielkiego rodaka. Po raz kolejny młodzież naszej Szkoły pokazała się ze strony jakże ambitnej i godnej pochwały; uczniowie – aktorzy włożyli serce i w pełni zaangażowali się w wydarzenie, które wymagało od nich talentu scenicznego, ale również skupienia, sumienności, dyspozycyjności i wytrwałości – słowem ciężkiej pracy. Brawo 5a!
Opracowanie: Magdalena Baranowska