Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbyły się w dniach 2-6 października pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”. Uczniowie naszej Szkoły na zajęciach terapii pedagogicznej oraz korekcyjno-kompensacyjnych czynnie uczestniczyli w obchodach Tygodnia Świadomości Dysleksji. Zajęcia miały na celu propagowanie wiedzy na temat specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami związanymi z tym tematem np.:
- DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;
- DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);
- DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.
Podczas ETŚD na zajęciach specjalistycznych prezentowane były metody i formy pracy z uczniem wykazującym specyficzne trudności w uczeniu się. Wszystkie prowadzone działania miały na celu wzbudzenie u uczniów większej motywacji do twórczej aktywności i odkrywania swoich mocnych stron. Działania służyły podniesieniu świadomości, że trudności natury dyslektycznej można i należy pokonywać systematyczną, wytężoną pracą w szkole i w domu. Dodatkowo, podczas warsztatów „Uśpij ekrany – obudź świadomość” uczniowie poznali zagrożenia jakie wiążą się nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych, jakie są skutki takiego działania oraz wspólnie definiowali wskazówki jak bezpiecznie korzystać z komputerów oraz stworzyli zbiór alternatywnych form spędzania wolnego czasu z dala od ekranów.
Uczniowie klas I-VIII podczas zajęć zmierzyli się z różnymi zadaniami :
- Ortografia na wesoło - Uczniowie rozwiązywali dyktanda graficzne oraz różnego rodzaju rebusy ortograficzne, uzupełniali teksty z lukami;
- Warsztaty „Uśpij ekrany – obudź świadomość”
- Sławni Dyslektycy - Uczniowie poznali historie sławnych osób mających problemy z nauką;
- Zabawy słowem oraz trening słuchowy;
- Zagadki logiczne
- Ćwiczeniach grafomotorycznych - treningu sprawności manualnej u uczniów.
Opiekunowie: Ewelina Olszewska, Kinga Wawryszuk