Dnia 15 stycznia podczas zajęć z wychowawcą w klasie 4c odbyły się warsztaty z udziałem pedagoga szkolnego p. Jolanty Oleksiak na temat balansu między czasem spędzanym online i offline. Zajęcia rozpoczęły się od wymienienia i zapisania na tablicy różnych rzeczy, które można robić w internecie. Były to między innymi: możliwość robienia zakupów, odrabianie lekcji, oglądanie filmów, rozmowy z rówieśnikami, słuchanie muzyki, sprawdzanie pogody, publikowanie zdjęć. Omówiono plusy korzystania z internetu takie jak: relaks, przyjemności, lepsze oceny, dbałość o zdrowie, sposób na nudę, brak konieczności wychodzenia z domu, kontakty z kolegami oraz możliwość zarabiania pieniędzy. Wśród minusów korzystania z internetu uczniowie wymienili:
depresję, uzależenienia, braki w uczeniu się, agresję, gorszy wzrok, ból głowy, hejt, brak samodzielności, samotność, oszustwa, treści nieodpowiednie dla dzieci oraz naciąganie.
Następnie w grupach uczniowie porozumiewali się wyłącznie za pomocą pisania tak, jak przez internet oraz tradycyjnie słownie. Zadanie to miało uświadomić różnice w komunikacji twarzą w twarz a przez internet.
Na koniec na karteczkach zostały zapisane propozycje spędzania wolnego czasu z wyłączeniem internetu. Uczniowie kl. 4C wymienili wiele swoich pasji takich jak np.: zajęcia hip-hopu, spacery, uprawianie sportów, jeżdżenie na rowerze, koszykówkę, robienie lizaków, spotkania z przyjacółmi. Wszystkie zajęcia bardzo się nam podobały.
Dziękujemy p. pedagog Jolancie Oleksiak za tak ciekawe i wartościowe warsztaty.
Uczniowie kl. IV c wraz z wychowawcą