"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry...
Dla tych, którzy odeszli..."
/Danuta Gellnerowa/
W słoneczny piątkowy ranek, 28 października br. uczniowie klasy IV g pod opieką wychowawcy udali się na radzymiński Cmentarz Poległych, by uporządkować i odwiedzić groby Bohaterów, którymi od kilkunastu lat opiekuje się nasza szkoła.
Placówka otrzymała podziękowania za udział w akcji „Szkoła pamięta” >>>> Dyplom2022.jpg
Jednym z ważnych powodów naszej obecności na cmentarzu było uczestnictwo w szkolnym projekcie „Wdzięczność i pamięć”. Jego głównym celem jest pielęgnowanie pamięci o Bohaterach walk o niepodległość, Osobach Zasłużonych dla miasta i Ojczyzny, Strażakach, Nauczycielach, dla których miejscem wiecznego spoczynku są radzymińskie nekropolie; kształtowanie pożądanych postaw obywatelskich wśród dzieci i młodzieży; pogłębianie wiedzy uczniów na temat dziejów Polski i historii lokalnej, krzewienie patriotyzmu oraz promocja krajoznawstwa poprzez odkrywanie i poznawanie miejsc pamięci w najbliższej okolicy.
Wędrując wśród cmentarnych alejek, słuchaliśmy barwnej opowieści naszego wychowawcy o historii cmentarza i spoczywających snem wiecznym Bohaterach naszej małej i wielkiej Ojczyzny. Poznaliśmy historię symbolicznych mogił i nagrobków opasanych biało – czerwonymi szarfami. To miejsca szczególnie ważne dla naszej szkolnej społeczności. Spoczywają tam Bohaterowie, których pragniemy przywołać z głębi ojczystych dziejów. Jedną z nich jest Zofia Janina z Emsmanów Kukier pseudonim „Jarzębina”. Bohaterska łączniczka Armii Krajowej, zastępczyni Komendanta Wojskowej Służby Kobiet II Rejonu AK „Celków”, kierowniczka placówki Rady Opiekuńczej w Pustelniku (Marki). Pani Janina schwytana i torturowana, 2 września 1944 roku została zamordowana przez Niemców w okolicach Radzymina. To jej grobem, który od kilku lat regularnie odwiedza społeczność naszej szkoły, będziemy jako klasa honorowo opiekować się przez najbliższe miesiące. Należy przy tym podkreślić, że nasza opieka nie będzie polegać tylko na dbaniu o miejsce wiecznego spoczynku „Jarzębiny”, ale również będziemy starali się odnaleźć więcej informacji na jej temat.
Po uprzątnięciu grobu i zapaleniu zniczy, postawą na baczność i minutą ciszy uczciliśmy pamięć Bohaterki. Następnie nasze znicze zapłonęły pod tablicą, poświęconą poległym lotnikom z września 1939 roku, symbolicznym Krzyżem Katyńskim i obeliskiem upamiętniającym naszych rodaków, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Był wśród nich ojciec Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którym wspólnie realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, przyjaciel naszej szkoły.
Ostatnim akordem naszej wycieczki było uczestnictwo w grze terenowej, która pomogła nam utrwalić wiedzę o historii naszego „małego miasteczka z wielką historią”. Zadowoleni, nieco zmęczeni powróciliśmy do szkoły. Tu czekało na nas jeszcze jedno zaproszenie do udziału w kolejnej edycji szkolnej akcji edukacyjnej „Stalowa Jedynka o bohaterach pamięta… na co dzień nie tylko od święta”. Warto na zakończenie dodać, że było nam bardzo miło spotkać kolegów i koleżanki z innych klas, którzy tak licznie odwiedzili nasze radzymińskie nekropolie, bo jak pisała Wisława Szymborska „umarłych wieczność dotąd trwa, póki pamięcią się im płaci”. My chcemy i będziemy pamiętać. To nasza historia, nasi Bohaterowie i nasza Ojczyzna.
Klasa IV G z wychowawcą