8 czerwca br. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w gali finałowej ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Drużyna w składzie: Aleksandra Mianowska, Zuzanna Jabłecka, Rozalia Rembecka, Daria Ziółkowska, Lena Wardakowska i Krzysztof Mikołajewski, po trwającym pół roku cyklu kilkunastu spotkań oraz warsztatów naukowych realizowanych przez Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” wykonała zadanie finałowe, czyli nagrała etiudę filmową pt. „Wilcze Góry”. Film zyskał uznanie jury i drużyna z Radzymina, jako jedyna szkoła podstawowa z Mazowsza, zakwalifikowała się do finału.
W spotkaniu 8 czerwca wzięli udział m.in. prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dyrektorzy Biur oraz pracownicy IPN koordynujący prace projektu. Należy podkreślić, że projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Jako pierwszy zabrał głos wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przypomniał wszystkim zgromadzonym w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie początki prac poszukiwawczych na tzw. Łączce: „Wydawało się przez długi czas, że prawda o bohaterach nigdy nie ujrzy światła dziennego, bo nie dokumentowano tych miejsc. Nie było grobów, nie było pomników. […] Po tych dziesięciu latach prac poszukiwawczych możemy powiedzieć, że to miejsce pod cmentarnym murem nie jest już nieznane. Przywracamy polskim bohaterom imiona i nazwiska. I możemy powiedzieć z dumą, że wykonaliśmy zadanie, które jest naszym polskim obowiązkiem: odnalezienie szczątków Polaków, identyfikacja i godny pochówek” – podsumował wiceprezes IPN.
Z kolei minister Przemysław Czarnek podkreślił wagę prac zespołu prof. Szwagrzyka, które przywracają godność państwu polskiemu. O młodych uczestnikach gali powiedział: – Finaliści projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” pod okiem IPN wypełniają zadanie, o którym pisał Zbigniew Herbert. Pisał, że niewiedza o zaginionych podważa realność tego świata. Gratuluję realizacji tej trudnej misji”.
Autorzy filmów, najwyżej ocenionych przez jury, otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Przygotowane przez nich etiudy filmowe zostały zaprezentowane zebranemu audytorium.
Projekt został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Realizowany był we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach projektu zorganizowały oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie. W tym roku po raz pierwszy w przedsięwzięciu wzięły udział grupy z zagranicy – trzy zespoły harcerzy z Wilna.
Koordynator: Władysław Kolatorski