W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy 14 lutego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, która była największą armią podziemną w dziejach okupowanej Europy. Powstała w wyniku przekształcenia przez generała Władysława Sikorskiego - Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie Armii Podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
Ponadto od 2011 roku, na początku marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nigdy nie złożyli broni i za tę postawę zapłacili najwyższą cenę, czyli oddali życie.
Wśród Żołnierzy Wyklętych były często bardzo młode osoby. Legendarna Danuta Siedzikówna ps. „Inka” – sanitariuszka z V Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” miała zaledwie 17 lat, gdy po torturach w więzieniu, nie zdradzając nikogo ze swojego oddziału, zginęła od kuli zbrodniarza z UB. W przesłanym przed śmiercią grypsie napisała: „Mogło zginąć tak wielu, dlatego lepiej że ja jedna umrę. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie co roku kultywuje pamięć o tych Niezwykłych Żołnierzach. Uroczysty apel z tej okazji został przygotowany dnia 28 lutego 2025r. przez przedstawicieli klas 7c, 7b, 8b pod opieką nauczycieli: Iwony Jaworskiej oraz Władysława Kolatorskiego. Piękną dekorację wykonała p. Natalia Kupiec.
Opracowanie: Iwona Jaworska
Zdjęcia: Paweł Cybulski