Informujemy, iż lista kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani w wyniku rekrutacji do oddziału sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie została zamieszczona na Tablicy ogłoszeń w starym budynku szkoły przy wejściu do szatni dla klas 1-3.
Aktualności
Wyniki rekrutacji do oddziału sportowego
80. rocznica zakończenia II wojny światowej
W czwartek 8 maja br. minie 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię 1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 6220 mld zł, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło jej upragnionej wolności. Została oddzielona od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich aż do 1989 roku.
Koło Historyczne "Wiarus"
Zdjęcie ze zbiorów AFP
234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
"Konstytucja była kamieniem, który spowodował lawinę. Była prowokacją, na którą Rosja odpowiedziała tak, jak odpowiedzieć musiała, chroniąc swoje imperialne interesy. Było to również wyzwanie rzucone zdecydowanej większości szlachty, która nie chciała żadnych poważniejszych zmian w ustroju państwa."
/Andrzej Chwalba/
W sobotę 3 maja 2025 roku będziemy świętować 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag ubarwi nasze okna, balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach w tych trudnym dla nas czasie.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791
Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczpospolitą , trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.
Konstytucja 3 Maja >>>>>> https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/postacie/
Koło Historyczne "Wiarus"
XXI Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętamy!
"Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość, Biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste."
/„Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski/
W piątek, 2 maja będziemy obchodzić XXI Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było zawieszenie 2 maja 1945 roku naszej narodowej flagi i na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego szturmujących u boku Armii Czerwonej stolicę hitlerowskich Niemiec. Ustawodawcy chodziło również o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o ważnych datach z historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w akcji upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dumnie powiewające na fasadach naszych domów, balkonach i w oknach biało - czerwone flagi świadczą o tym, że pamiętamy, że jesteśmy wspólnotą.
Koło Historyczne "Wiarus"
Nie ma polskiej niepodległości, bez europejskiej jedności!
W czwartek, 1 maja 2025 roku minie 21 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - przełomowego momentu w historii zarówno naszego kraju, jak i całej Wspólnoty. 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo wraz z Polską uzyskały także: Czechy, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Tego dnia w Dublinie przy dźwiękach „Ody do radości” na maszty wciągnięto 25 flag państw unijnych. W Polsce państwowe uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wstąpienie w szeregi Unii Europejskiej było długotrwałym procesem, w który zaangażowanych było wielu rządów. Poprzedziło je referendum, w którym Polacy zdecydowaną większością opowiedzieli się za przystąpieniem Polski do Wspólnoty Europejskiej. Mocny sygnał pragnienia „powrotu do Europy” wysłali wcześniej, w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Miażdżące zwycięstwo „Solidarności” oraz wkrótce później utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego było wyrazem woli Polaków znalezienia się tam, gdzie było ich naturalne miejsce – w europejskiej wspólnocie narodów. Wcześniej, przez dekady sowieckiej dominacji nad naszą częścią Europy oraz będących tego konsekwencją rządów komunistycznych w naszym kraju, Polacy mogli jedynie marzyć o Europie, od której oddzielała ich żelazna kurtyna .Polacy dobrze rozumieli lekcje historii i sens europejskiej jedności. Wiedzieli, że w naszym położeniu geopolitycznym, jedynie przyłączenie się do europejskiej wspólnoty daje szansę na Polskę niepodległą, wolną i demokratyczną. Faktyczny proces integracji Polski rozpoczął się w Atenach 8 kwietnia 1994 roku z chwilą złożenia Polski wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej i potwierdzenia go przez wszystkie państwa członkowskie podczas konferencji w Essen 9–10 grudnia 1994 roku. Prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej było podpisanie Traktatu akcesyjnego16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
Koło Historyczne „Wiarus”
Odrobina magii w szkolnych murach
Światowy Dzień Sztuki, który obchodzony jest 15 kwietnia, w dniu narodzin Leonarda da Vinci, stał się punktem wyjścia do stworzenia przez uczniów Stalowej Jedynki krótkiej sztuki widowiskowej.
30 kwietnia 2025 roku sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie zamieniła się w małą scenę teatralną, a uczniowie klasy VII d w bohaterów niezwykłej opowieści. Przedstawienie pt. „Legenda o jednorożcu i ostatnim z rodu Piastów” dedykowane było wszystkim uczniom klas I-III. Nie zabrakło magii, humoru, wzruszeń, a przede wszystkim charyzmatycznej gry aktorskiej.
Spektakl oparty był na autorskiej interpretacji legendy o ostatnim z rodu Piastów – księciu Januszu III, który według podania miał zabić jednorożca, co przyczyniło się do zguby księcia rozpoczynając inkorporację Mazowsza do Królestwa Polskiego. Historia utrzymana w konwencji legendy zawierała mroczne wydarzenia oraz nieoczekiwane zwroty akcji, pozostawiając odbiorcę z pytaniem: jak było naprawdę? Uczniowie zainspirowali się legendami przedstawionymi w materiałach edukacyjnych pt.: „Wyprawa do krainy mazowieckich legend” autorstwa Daniela Sukniewicza, wykorzystywanych w realizacji programu edukacyjnego „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”. Fabuła w zręczny sposób połączyła fakty historyczne z elementami fantastycznymi, tworząc barwną i emocjonującą opowieść o zuchwalstwie, zbrodni i nieuchronnej karze.
Wśród publiczności dało się słyszeć nie tylko śmiech, ale i westchnienia wzruszenia. Wielu widzów chętnie wzięło udział w quizie przygotowanym, by utrwalić wiadomości przemycone w trackie występu. Publiczność z entuzjazmem dzieliła się przemyśleniami dotyczącymi motta płynącego z przedstawionej historii.
Warto podkreślić, że spektakl był nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale też projektem edukacyjnym, gdyż to właśnie uczniowie klasy VII d z pomocą wychowawcy stworzyli scenariusz oraz rymowankę dotycząca legend przeznaczone dla młodszych uczniów. Ci młodzi ludzie wykazali się niesamowitą kreatywnością, zaangażowaniem w powierzone im zadanie oraz chęcią dzielenia się wiedzą i swoją emocjonalnością. Taka postawa godna jest naśladowania. Uczniowie udowodnili, że szkoła może uczyć przez zabawę. Warto przytoczyć słowa amerykańskiego psychologa Philipa Zimbardo: „Każde dziecko powinno czuć, że szkoła pomaga mu stać się lepszym człowiekiem. Bohaterem.”
Przedstawienie powstało pod czujnym okiem wychowawczyni p. Dominiki Paprockiej oraz nauczycielki wspomagającej kształcenie p. Moniki Czajkowskiej. Wspaniałą dekorację przygotowała p. Marta Karłowicz. Rycerskich atrybutów użyczył p. Grzegorz Jeleń oraz rodzice uczniów.
Link do artykułu w Tygodniku Regionalnym KURIER W >>> https://www.kurier-w.pl/KW.pdf
Opracowanie: Dominika Paprocka
Zdjęcia: Monika Czajkowska
2
Spotkanie z Mistrzem w ramach programu MAŁY MISTRZ
Dnia 30 kwietnia w ramach programu „Mały Mistrz” klasy: 2d oraz 2g wzięły udział w ciekawym spotkaniu z absolwentem naszej szkoły oraz Mistrzem Polski Karate w konkurencji KUMITE Kadetów i Młodzieżowców oraz Wicemistrzem Polski Karate w konkurencji KATA Kadetów i Młodzieżowców panem Jakubem Wójcikiem. Pan Jakub na co dzień trenuje w AKADEMY KARATE KYOKU SHIN w Radzyminie. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele sukcesów oraz zdobytych nagród. Podczas spotkania nasz Gość podzielił się swoją pasją, opowiadając o uprawianej przez siebie dyscyplinie sportu. Uczniowie obejrzeli Mistrza: klaser z dyplomami, zdobyte medale i puchary.
Na koniec, uczestnicy wydarzenia chętnie zadawali panu Jakubowi pytania i z zainteresowaniem słuchali odpowiedzi.
To było miłe, sportowe spotkanie za które bardzo dziękujemy.Opracowanie: Aneta Jusińska
7
Finały Powiatowych Igrzysk Dzieci w piłce nożnej dziewcząt
W dniu 29.04.2025 na stadionie RKS Mazur Radzymin odbyły się finały Powiatowych Igrzysk Dzieci w piłce nożnej dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: SP3 Marki, SP1 Radzymin, SP2 Zielonka, SP Dobczyn, SP Strachówka, ZSP Urle. Po emocjonujących zmaganiach pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP1 Radzymin, drugie ZSP Urle, trzecie SP3 Marki. Po zakończeniu turniejowych zmagań odbyła się ceremonia dekoracji. Drużyny otrzymały puchary i medale.
Opiekun: Jadwiga Małyszko-Kisielewska
82. rocznica chwalebnej śmierci ppłka pil. Mariana Pisarka
Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek
"Bądź jak Patron mojej szkoły w nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
Bądź jak On ojczyźnie wierny.
(…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”
/Joanna, lat 13/
W poniedziałek 29 kwietnia 2024 roku minęła 82. rocznica chwalebnej śmierci podpułkownika pilota Mariana Pisarka - dowódcy 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, pilota słynnego Dywizjonu 303 „Kościuszkowskiego” w Bitwie o Anglię, dowódcy Dywizjonu 308 „Krakowskiego", dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 1, syna radzymińskiej ziemi. Człowieka prawego, który oddał życie za wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaka jest wolność. Walcząc z dala od ojczystej ziemi, jak setki tysięcy polskich żołnierzy dawał świadectwo światu, że Polska nie zginęła, Na wolność bowiem tylko te narody zasługują, które o nią walczą. W tym roku 3 maja minie 33 rocznica nadania naszej szkole jego imienia. Jesteśmy dumni z naszego patrona i przyrzekamy przez następne lata przypominać i rozsławiać jego imię i dokonania polskich pilotów walczących o "wolność waszą i naszą w czasie II wojny światowej."
KALENDARIUM >>>>>>> Kalendarium_M._Pisarek.pdf
Link do artykułu w tygodniku regionalnym KURIER W >>> https://www.kurier-w.pl/nie-umiera-ten-kto-trwaw-pamieci-zywych/
Cześć i Chwała Bohaterowi, który może być dla nas wzorem do naśladowania.
Koło Historyczne "Wiarus"
XII WARSZAWSKI FESTIWAL PIOSENKI FRANCUSKOJĘZYCZNEJ „FRANKOFONIA ’2025”
W piątek 25 kwietnia 2025r. od godziny 9.00 w siedzibie Szkoły Podstawowej Nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie, z udziałem publiczności, odbyły się przesłuchania konkursowe XII Warszawskiego Festiwalu Piosenki Francuskojęzycznej – Frankofonia ’2025.
Konkurs miał zasięg ogólnopolski i objęty został Honorowym Patronatem Grzegorza Kucy, Burmistrza Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. W wydarzeniu brały udział dzieci w wieku przedszkolnym z oddziałów „zerowych”, uczniowie szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Uczestnikami Festiwalu byli soliści i duety prezentujący utwory w języku francuskim lub piosenki francuskojęzyczne w polskiej wersji językowej.
Komisja konkursowa oceniała walory głosowe, muzykalność, poprawność językową, dykcję oraz interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny.
Uczennicami reprezentującymi naszą szkolę były Hanna Masłowska i Amelia Ledzion z klasy 8f. Solistki wykonały utwory w języku francuskim. Po występie każdy artysta otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa.
Ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się 7 czerwca 2025 roku w Amfiteatrze Bemowo przy ul. Raginisa w Warszawie. Tam też wystąpią wszyscy nagrodzeni uczestnicy. Nagrody współfinansuje Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy.
Już teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i życzymy naszym uczestniczkom wygranej!
Opiekun: Dorota Chacińska
12
Humanistki w akcji!
Jak najlepiej zacząć sobotę? Wystarczy spotkanie w wyjątkowym miejscu — z miętową lemoniadą, rozmową i… mruczącym towarzystwem.
W ostatnią sobotę 26 kwietnia uczestniczki Akademii Debaty Oksfordzkiej wybrały się do Kociej Kawiarni w Legionowie. To miejsce wyjątkowe — stworzone przez Stowarzyszenie ASY — które łączy relaks przy kawie z towarzystwem adoptowanych kotów. Idealne, by zatrzymać się na chwilę, porozmawiać i po prostu pobyć razem inaczej niż zwykle.
Jeszcze we wrześniu była to grupka uczniów klas czwartych, która przyszła na pierwsze zajęcia z ciekawością i lekką nieśmiałością.Dziś to młode humanistki — aktorki, scenarzystki, dziennikarki i ilustratorki, które z pasją tworzą, piszą, grają i szukają własnego głosu.
W Akademii uczymy, że usłyszeć to coś więcej niż tylko słuchać.Że szacunek do słowa, rozmówcy i siebie nawzajem to podstawa nie tylko debaty, ale i każdej prawdziwej rozmowy.Uczymy, jak mówić, jak słuchać, ale też jak wyrażać siebie — w dramie, artykule, ilustracji czy wywiadzie.
Z tej pracy narodziła się nasza Trupa Teatralna, która tworzy własne, pełne humoru spektakle.W drodze jest też magazyn kulturalny "Od słowa do słowa", tworzony w 100% przez uczennice — ich teksty, ich wywiady, ich ilustracje.
A najnowszym projektem jest teatr cieni — miejsce, gdzie uczymy się, że ciało potrafi opowiedzieć więcej niż słowa.Bo emocje można wyrażać nie tylko głosem, ale też gestem, ruchem, obecnością.
I to dopiero początek. Dopiero się rozkręcamy!
Opiekun: Aneta Kłodaś
2
Konkurs fotograficzny „Bocian biały – symbol Mazowsza”
Odkryjmy w sobie talent, patrząc wrażliwym okiem na otaczający nas świat.
Drodzy uczniowie, Koło Historyczne „Wiarus” serdecznie zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w XXI edycji konkursu fotograficznego „Bocian biały – symbol Mazowsza”. Zachęcamy do obserwowania i uwieczniania na fotografiach bocianów i jego gniazd w najbliższym sąsiedztwie. Uczestnik może zgłosić od 1 do 6 zdjęć. Zdjęciom należy nadać tytuł, można także dodać dodatkowy opis. Zdjęcia powinny być wykonane samodzielnie i nie mogą podlegać żadnej obróbce. Na wasze zdjęcia czekamy do 29 maja 2025 roku.
Na zwycięzców czekają nagrody.
Koordynator: Grzegorz Jeleń
"W zaczarowanym świecie baśni" — sukces naszych uczniów!
W gminnym finale konkursu „W zaczarowanym świecie baśni”, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie, drużyna naszej szkoły zdobyła srebrny medal!
Jury doceniło nie tylko wiedzę uczniów, ale także niezwykle oryginalną interpretację „Calineczki” w formie teatru cieni, który w nowoczesny sposób połączył klasyczną baśń z kreatywnym podejściem do scenicznej prezentacji.
Brawa należą się naszym reprezentantom:– Lena Łukasiuk (klasa 4F)– Zuzanna Dukland (klasa 4F)– Marcin Gawędzki (klasa 4F)– Aleksandra Kostrzewa (klasa 4A)
W finale rywalizowało 5 drużyn z gminy Radzymin. Jesteśmy dumni z naszych uczniów za ogromne zaangażowanie, pomysłowość i piękne reprezentowanie szkoły!
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Opiekun: Aneta Kłodaś
Udział w Powiatowym XLVI Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Dnia 8 kwietnia 2025 r. czworo uczniów naszej szkoły w składzie: Magdalena Żmijewska – kl. 5 a, Zofia Więch – kl. 5 f, Kacper Lęcki – kl. 5 a i Antoni Nowak – kl. 5 a wzięło udział w Powiatowym XLVI Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej ten odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie. Do rywalizacji przystąpiły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupnie, Szkoła Podstawowa w Czarnej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach. Turniej polegał na grupowym rozwiązaniu dwóch testów: jeden test dotyczył przepisów ruchu drogowego, a drugi – skrzyżowań. W wyniku rywalizacji nasi uczniowie zajęli I miejsce i awansowali do Etapu Rejonowego Mazowsza Ogólnopolskiego XLVI, który odbył się 25 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 14 im. Bohaterów Warszawy w Warszawie przy ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 10. Do rywalizacji nasza drużyna stanęła z 11 szkołami ze swojej Grupy I (rocznik 2013 i młodsi). Zadaniem każdego z uczestników było samodzielne rozwiązanie dwóch testów: jeden test -wiedzy, a drugi - skrzyżowań. Czas na rozwiązanie testów to 45 minut. Po zsumowaniu punktów wszystkich uczestników z drużyny wyłoniono zwycięzcę. Nasza drużyna w wyniku zmagań zajęła V miejsce. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowanie: Wioletta Wielgat
3
Znamy laureatów szkolnego konkursu wiedzy „Daty z życia generała Kazimierza Sosnkowskiego – Patrona 2025 roku”
W piątek 25 kwietnia br. poznaliśmy laureatów szkolnego konkursu wiedzy „Daty z życia generała Kazimierza Sosnkowskiego – Patrona 2025 roku”. Głównym celem konkursu, którego organizatorem było Koło Historyczne „Wiarus” było: rozwijanie zainteresowań tradycjami narodowymi i lokalnymi, pogłębienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o generale Kazimierzu Sosnkowskim, upowszechnienie wzorca osobowego Patrona roku 2025 , jako wiernego Polaka i patrioty , wspieranie wychowania patriotycznego, praca z uczniami chcącymi poszerzyć zakres swojej wiedzy historycznej, wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów; promowanie osiągnięć uczniów.
W konkursie adresowanym do klas VII – VIII uczestniczyło 76 uczniów, którzy mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z 34 szczegółowych pytań dotyczących życia i działalności generała Kazimierza Sosnkowskiego.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Szymon Żebrowski kl. VIII c
II miejsce Adrian Cubrzyński kl. VIII c
III miejsce Lena Pietrucha kl.VIII d
Gratulujemy. Dyplomy i nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom na najbliższej szkolnej akademii.
Koordynator Grzegorz Jeleń
Wizyta przedstawicieli LO i Technikum z Zielonki
25 kwietnia 2025r. gościliśmy przedstawicieli Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego z Zielonki (LO i Technikum), którzy zaprezentowali w ciekawy sposób naszym ósmoklasistom ofertę edukacyjną swojej placówki na przyszły rok szkolny 2025/2026, zachęcając ich do podjęcia nauki w danej placówce.
10
Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 r.
W piątek 25 kwietnia br. minęła 216. rocznica zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie pod Raszynem oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego Warszawy nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły , w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów pod dowództwem ppłk P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod komendą J. Sierwskiego wsparty baterią artylerii konnej w sile dwu armat na rozkaz generała Jana Henryka Dąbrowskiego wczesnym rankiem 25 kwietnia 1809 roku z dwu stron uderzyły na stacjonujące w Radzyminie oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów ( kawalerii) . Po kilkugodzinnym krwawym boju na ulicach miasta nieprzyjaciel został pokonany. Do polskiej niewoli wzięci zostali min. żołnierze z 2 batalionu Baiallet wraz z 37 oficerami Straty nieprzyjaciela to ponad 200 żołnierzy poległych , rannych i wziętych do niewoli przy stratach polskich – 19 poległych i 27 rannych żołnierzach. Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla wojsk polskich ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie , co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.
(autor zdjęcia Piotr Rusiniak)
Koło Historyczne "Wiarus"
Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi
To największe ekologiczne święto świata, a jego obchody mają na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia zgodnie z naturą.
W nawiązaniu do tego wydarzenia, jak również mając na uwadze fakt, że temat ochrony naszej Planety, powinien być przypominany przez cały rok, a świadomość ludzi na ten temat wzrastać, uczniowie klas: 2d, 2e, 2f wraz z wychowawczyniami przygotowali przedstawienie. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami, którzy mieli okazję poznać historię pięknej królewny i jej królestwa. Miejsce w którym mieszkała nasza bohaterka było piękne i czyste. Żyło w nim wiele gatunków zwierząt oraz rosło dużo zieleni. Jednak pewnego dnia pojawiła się w nim zła macocha, która zamieniła krainę w zanieczyszczoną i brzydką.
Królewna udała się po pomoc do leśnych skrzatów – Ekoludków, które pomogły w posprzątaniu królestwa oraz przegnaniu złej zmory- smogu.
Dzięki temu historia zakończyła się pozytywnie, a mieszkańcy królestwa mogli odetchnąć z ulgą i żyć szczęśliwie.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla uczniów.Przybyłym Gościom dziękujemy za obejrzenie przedstawienia. Mamy nadzieję, że każdy będzie pamiętał jak ważna jest nasza planeta Ziemia i ochrona jej przed niszczeniem i zanieczyszczeniami.
Organizatorzy wydarzenia:
Agata Szczepanik, Aneta Jusińska, Natalia Pomaska, Sylwia Bogucka48
22 kwietnia obchodziliśmy najpopularniejsze święto ekologiczne – Dzień Ziemi!
To wydarzenie, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie, wręcz przeciwnie. To doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o przyrodzie, o ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. To też świetna inspiracja na pracę plastyczną dla dzieci i wszelkie pomysły działań dla naszej planety. Uczniowie klasy 1c stworzyli wspaniałe prace plastyczne związane z recyklingiem oraz dbaniem o planetę.
Opracowanie: Marzena Marchel
Życzenia wielkanocne
Archiwum Aktualności