Życzenia dla nauczycieli
Wycieczka do Żelazowej Woli
Dnia 13 października br. uczniowie z klasy 3a oraz 3g wraz z p. Barbarą Gierą oraz p. Justyną Zborowską wybrali się na wycieczkę do Żelazowej Woli, gdzie w 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia dworku, w którym przyszedł na świat największy polski kompozytor. Historyczna oficyna jest jedynym obiektem pamiętającym czasy, gdy w jej wnętrzach mieszkała rodzina Chopinów. Z dużym zainteresowaniem przekraczaliśmy progi domu oglądając kolejne pomieszczenia, ich wystrój, fotografie rodzinne, jednocześnie wsłuchiwaliśmy się w bogate, historyczne informacje, które przekazywał nam pan przewodnik. Potem długo spacerowaliśmy
po parku w Żelazowej Woli. Był to niepowtarzalny spacer przy dźwiękach polonezów, mazurków i etiud naszego kompozytora. Podziwialiśmy pomnik Fryderyka Chopina oraz rzekę Utratę, na której zbudowany jest fantazyjny most, po którym przeszliśmy tanecznym krokiem w rytm muzyki Chopina. Po tych atrakcjach udaliśmy się do pobliskiej restauracji na pyszny i ciepły posiłek. Był to bardzo miły czas spędzony w gronie przyjaciół. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie pięknego Parku Romantycznego w Arkadii. Powstał on na przełomie XVIII i XIX wieku dla Heleny Radziwiłłowej.
Pan przewodnik oprowadzał nas po ogrodzie romantycznym i opowiadał ciekawe historie. Jakże miło było spacerować i podziwiać uroki złotej polskiej jesieni. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego pięknego i urokliwego miejsca. Na zakończenie wizyty w Arkadii wykonaliśmy pamiątkowe fotografie
i ruszyliśmy w dalszą drogę. Ostatnią atrakcją wycieczki była wizyta w Łowiczu oraz zwiedzenie najważniejszych zabytków miasta. Na początku udaliśmy się na łowicki Stary Rynek na środku którego stoi klasycystyczny gmach z zegarem wybijającym miejskie kuranty. Tam też mogliśmy zakupić piękne pamiątki. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przez mieszkańców miasta nazywana jest mazowieckim Wawelem ze względu na to, że w jej kryptach pochowano wielu arcybiskupów i prymasów Polski. Pan przewodnik w interesujący sposób przybliżył wszystkim historię tego miejsca. Obok bazyliki stoi pomnik Jana Pawła II na pamiątkę jego wizyty
w Łowiczu w czerwcu 1999 r. Na zakończenie pobytu wybraliśmy się na Nowy Rynek, który był dawnym targowiskiem miejskim. Ciekawe jest to, że jest on jedynym z nielicznych trójkątnych rynków
w Europie. W jego centralnej części mogliśmy podziwiać piękną i dużą fontannę.
Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń wróciliśmy szczęśliwie i bezpiecznie do naszych domów. Z pewnością na długo zapamiętamy tę cudowną wycieczkę.Organizatorzy: Justyna Zborowska i Barbara Giera
8
Akcja edukacyjna „Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielką historią”
W poniedziałek 11 października br. uczniowie należący do Koła Historycznego „Wiarus” uczestniczyli w wycieczce w ramach szkolnej akcji edukacyjnej „Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielką historią”. Celem naszej wycieczki było poznanie dziejów radzymińskich Żydów, które stanowią część historii naszego miasta. Żydzi uciekający przed carskimi prześladowaniami chętnie zasiedlali polskie ziemie znajdując tu sprzyjające warunki do rozwoju, spokojnej pracy i kultywowania własnej tradycji. Nasze miasto przez trzy stulecia był miejscem wspólnego funkcjonowania dwu społeczności – polskiej i żydowskiej. Zamieszkujący od XVII wieku w Radzyminie Żydzi zajmowali się handlem, rzemiosłem, a także dzierżawą ogrodów oraz udzielaniem miejscowym kupcom i rzemieślnikom pożyczek pod zastaw. Swoje warsztaty mieli żydowscy krawcy, szewcy, kuśnierze, rymarze i farbiarze tkanin. Na początku drugiej połowy XIX wieku Radzymin stał się silnym ośrodkiem chasydyzmu (chasyd po hebrajsku znaczy – “pobożny”) za sprawą cadyka Jakowa Arie Gutermana. , który nosił przydomek – “cudotwórca” W latach 1907–1908 , co warte podkreślenia w Radzyminie mieszkał późniejszy laureat Nagrody Nobla pisarz Isaac Bashevis Singer. Po wysłuchaniu w ciszy i skupieniu krótkiej historycznej prelekcji naszego opiekuna p. Grzegorza Jelenia udaliśmy się na kierkut – cmentarz żydowski mieszczący się przy ulicy Adama Mickiewicza. Po uporządkowaniu sarkofagu zawierającego doczesne szczątki pochowanych na radzymińskim kierkucie obywateli polskich narodowości żydowskiej z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w opowieść nauczyciela o wojennych losach radzymińsk9ich Żydów. Dowiedzieliśmy się , że jesienią 1940 r. u zbiegu ulic Reymonta i Weteranów naszego miasta Niemcy utworzyli getto, w którym zgromadzili około 2,5 tys. Żydów. Dowiedzieliśmy się, że ponad 700 żydów zostało w brutalny sposób zamordowanych i pochowanych na terenie żydowskiego cmentarza, a lasy otaczające Radzymin skrywają doczesne szczątki pomordowanych w latach niemieckiej okupacji Polaków i Żydów. W październiku 1942 r. stłoczeni w nieludzkich warunkach obywatele polscy narodowości żydowskiej zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince gdzie zostali przez niemieckiego okupanta pozbawieni życia. Słuchając wartkiej opowieści naszego nauczyciela postawą na baczność i zapalonym zniczem – ogniem pamięci uczciliśmy pamięć naszych sąsiadów, którzy zginęli w imię rasistowskiej ideologii, że naród niemiecki ma prawo panować nad innymi. W naszej narodowej pamięci zawsze wspominać będziemy naszych żydowskich sąsiadów, którzy według niemieckiej ideologii nie mieli prawa do życia…
Cześć i Chwała Bohaterom.
Koło Historyczne „Wiarus”
PIERWSZOKLASIŚCI W AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do XIII edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka – ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego celem jest edukacja uczniów klas I w zakresie bezpieczeństwa, uczenia dzieci bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w szkole i podczas korzystania z Internetu. Dzięki projektowi dzieci poznają również podstawowe zasady radzenia sobie z emocjami, szacunku do swoich rówieśników i empatii.
Koordynator programu: Marzena Marchel
Wycieczka do Warszawy
8 października 2021r. klasy 4a i 4c pod opieką wychowawców p. J. Czestkowskiej i I. Jaworskiej udały się na wycieczkę do Warszawy. Mieliśmy okazję podziwiać uliczki warszawskiej Starówki, a także zgłębiać tajemnice kryjących się tu opowieści i legend. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy śmiesznym kataryniarzu, który specjalnie dla naszej grupy zaśpiewał piosenkę O Warszawie. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski, który wywarł na nas ogromne wrażenie, tym bardziej, że niektórzy z nas byli tu pierwszy raz. W komnatach króla Stasia podziwialiśmy piękne eksponaty, a wśród nich meble, obrazy, rzeźby, zbroje rycerskie i wiele innych. Ta wycieczka wszystkim bardzo się podobała i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Opracowanie: Iwona Jaworska
Klub Twórczego Konstruktora Lego – „Ładne masz kły” – o sztuce mówienia komplementów
Klub Twórczego Konstruktora Lego żwawo wystartował od początku września. Uczniowie z radością rozpoczęli działania twórcze. Na ostatnich zajęciach uczniowie z klas V a, VI c i VII c tworzyli ludziki według własnych pomysłów. Następnie ludziki zapoznawały się i miały za zadanie mówić sobie nawzajem komplementy. Pojawiły się wypowiedzi w stylu: „Ładne masz kły” 😊 „Interesujące oczy”, „Ciekawie kręci się panu głowa”. W ramach zajęć ćwiczymy twórcze myślenie, ale przede wszystkim dzięki zabawie uczymy się współpracy, konstruktywnej komunikacji w czasie wymieniania się klockami czy zaplanowanych kompetencji społecznych – w tym wypadku sensu mówienia szczerych komplementów. W galerii zdjęć można obejrzeć niesamowite pomysły uczniów. Bardzo dziękuję uczniom za zaangażowanie, uśmiech i radość tworzenia.
Opracowanie: Jolanta Rosińska-Włodarczyk
8
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – 2021 r.
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy całego świata”. Biblioteka szkolna zaprasza uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w obchodach tego święta. Przygotowane zostały różne konkursy i zabawy.
Konkursy:
1/ plastyczny:
- dla uczniów kl. I-III - portret ulubionej postaci z dowolnie wybranej baśni lub legendy
- dla uczniów kl. IV-VI - okładka książki, będąca ilustracją do dowolnie wybranej baśni lub legendy.
- dla uczniów kl. VII-VIII - chmura słów związana z tematem święta (grafika komputerowa)
- >>>>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_plastycznego.pdf
2/ literacki:
- dla uczniów kl. IV-VIII – temat do wyboru
1/ Moja ulubiona baśń/legenda – recenzja
2/ Alternatywne zakończenie dowolnie wybranej baśni lub legendy.
>>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_literackiego.pdf
Biblioteka szkolna przygotowała również:
-wystawę książek związanych z tematyką święta,
-ankietę preferencji czytelniczych/ zakupów do biblioteki/ środowiska szkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - 11-15.10.2021
-zabawę : rozwiązuję krzyżówkę, tworzę rebus- 18-22.10.2021
-akcję: zrób sobie zakładkę – 25-29.10.2021
-zabawę dla odwiedzających bibliotekę: zostań ojcem chrzestnym/matką chrzestną molika książkowego naszej biblioteki – wymyśl ciekawe imię 11-29.10.2021.
Na uczestników zabaw czekają niespodzianki!
Dzień Drzewa - konkurs plastyczny
Zapraszamy uczniów klas IV - VIII do Konkursu plastycznego, który polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie kartki pocztowej (A4) nawiązującej do hasła "ŁĄCZĄ NAS DRZEWA."
Za przeprowadzenie konkursu w klasach IV-VI odpowiedzialna jest p. Maria Klimkiewicz, a za klasy VII-VIII, p. Agata Drzewek. Prace w podpisanej kopercie zbieramy do 28 października 2021 r. Rozstrzygnięcie konkursu 10 listopada 2021.
>>>>>>>>>>>>>> REGULAMIN_KONKURSU_dzien_Drzewa..pdf
Bieg im. o. Józefa Jońca
W czwartek 7 października 2021 uczniowie klas czwartych wzięli udział w XII corocznym Jesiennym Biegu Przełajowym im. o. Józefa Jońca.
Klasyfikacja pierwsza dziesiątka biegu:
Dziewczęta
- Jaszkowska Nina IV a
- Brzezińska Lena IV b
- Kubik Alicja IV a
- Gałucha Wiktoria IV b
- Tarapata Helena IV e
- Gawrońska Oliwia IV d
- Federowicz Natalia IV c
- Pawłowska Zuzanna IV c
- Gzowska Oliwia IV b
- Młynarska Ola IVe
Chłopcy
- Ruczkowski Bartosz IV f
- Lesik Filip IV d
- Wąsik Jakub IV d
- Ziółkowski Piotr IV d
- Stańczak Antoni IV e
- Jakubiak Eryk IV e
- Dąbkowski Wiktor IV e
- Sarosiek Gabriel IV f
- Lasota Dominik IV d
- Tokarski Wiktor IV f
Nauczyciele wychowania fizycznego
12
101. rocznica śmierci majora Stefana Waltera
W poniedziałek 4 października br. w 101. rocznicę śmierci majora Stefana Waltera – bohatera wal z bolszewikami w 1920 roku w miejscu jego śmiertelnego zranienia zapłonęły znicze – ognie naszej pamięci .Zgodnie z wieloletnią tradycja uczniowie, nauczyciele i rodzice oddali hołd bohaterskiemu dowódcy 29 pułku Strzelców Kaniowskich, który z żołnierzami Wojska Polskiego bronił naszego prawa do posiadania własnej ojczyzny.
Cześć i Chwała Bohaterowi.
Pamięć o jego czynach przekażemy następnym pokoleniom.
Wirtualny Teatr Historii
W poniedziałek 4 października br. uczniowie klasy VIII b pod opieką wychowawcy odwiedzili niezwykłe mobilne centrum edukacyjne – Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa”, który na dwa dni zawitał w Radzyminie. Mobilne centrum edukacyjne, które zwiedzaliśmy umieszczone jest w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym podzielonym na kilka stref. Mieliśmy okazję poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Nasze zainteresowanie wzbudziła makieta polskiego pawilonu, który eksponowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy nasi przodkowie pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Poznaliśmy również biogramy lokalnych bohaterów z czasów międzywojnia – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Duże wrażenie wywarł na nas naturalnej wielkości hologram Marszałka Józefa Piłsudskiego przemawiający jego głosem zapisanym na płycie w 1924 roku . Ostatnim akordem zwiedzania było wykonanie wspólnego zdjęcia z jednym z wybranych ojców naszej niepodległości. Co warte podkreślenia Radzymin był ostatnim 20 przystankiem na trasie Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa” wokół Polski. Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania niezwykłej historii II RP w tak niecodzienny i atrakcyjny zarazem sposób.
30Klasa VIII B z wychowawcą
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
30 września br. uczniowie klasy 1a obchodzili Dzień Tabliczki Mnożenia. Trenowali zapamiętywanie tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Akcja ta miała na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych, utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia oraz pokazanie, że matematyka może być przyjemna a czasem i zabawna.
Opracowanie: Marzena Marchel
Uroczysta gala rozdania nagród
We wtorek, 28 września br. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”. Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie uzyskało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Jednym ze współorganizatorów konkursu, co warte podkreślenia od kilu lat jest nasza szkoła. Głównym celem konkursu było: budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego., pogłębienie wiedzy historycznej. doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, oraz promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych. Z radością pragniemy poinformować, że w kategorii klas 0 – III, praca plastyczna Liwia Kryszkiewicz uczennica kl. 2b zajęła zaszczytne III miejsce, a Daria Woźniak uczennica kl. 2b zdobyła wyróżnienie. W tej samej kategorii wiekowej laurka Emilii Federczyk z klasy 3g została nagrodzona wyróżnieniem. Gratulujemy. Uroczystą galę uświetnił występ szkolnego chóru w składzie Zuzanna Jabłecka (kl. VIII c), Lena Wardakowska (kl. VIII g), Wiktoria Czajkowska (kl. VI c) oraz uczennice klasy V e – Urszula Dziewulska, Kinga Gajewczyk, Zuzanna Jasińska, Edyta Mikołajewska, Maja Pieńczuk, Joanna Romaszko, i Maria Staszak pod batutą p. Iwony Kalickiej. Dziewczęta perfekcyjnie wykonały mini koncert składający się z pieśni patriotycznych, który został nagrodzony burzliwymi oklaskami zgromadzonej na sali widowni. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatkom konkursu i szkolnemu chórowi za godne reprezentowanie naszej szkoły. Brawo.
Artykuł w tygodniku regionalnym KURIER W >>>>>>>>>>>> KW_nr_33_str._14_sp(1).pdf
Koło Historyczne „Wiarus”
6
II miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w mini piłce nożnej chłopców z klas VII-VIII
W dniu 27 września 2021 r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce nożnej chłopców klas VII-VIII. Reprezentacja naszej szkoły w końcowej klasyfikacji końcowej zajęła II miejsce.
SP 1 Radzymin reprezentowali:
Maciej Wroniuk, Oskar Kowalski, Kacper Słoński, Norbert Gzowski, Dawid Myśliwiec, Alan Łyżkowski, Kacper Wujakowski, Dominik Kowalski, Wojciech Rasiński, Hubert Kamiński, Bartek Szkodziński, Jaszkowski Mikołaj, Filip Pobudkiewicz
Opiekun Arkadiusz Kostrzębski
1
Wystawa fotografii w Bibliotece Publicznej Radzymin
W poniedziałek 27 września 2021 r. uczniowie klasy VIII b pod opieka wychowawcy odwiedzili gościnne progi Biblioteki Publicznej w Radzyminie. Powodem wizyty była wystawa fotografii naszego miasta z pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji. Zasadniczą część wystawy stanowi 27 fotografii z września i października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24x36 mm) odnalezionych w Niemczech. Ich wykonawcą był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa 3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu 1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję. Druga część wystawy składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności). Wystawa starych wojennych fotografii naszego miasta idealnie wpisuje się w omawiane na lekcjach historii wydarzenia z przełomu 1939 i 1940 roku. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia oryginalnych fotografii naszego miasta z wojennych lat.
Klasa VIII B z wychowawcą
3
82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W sobotę 25 września 2021 r. delegacja szkoły w asyście Pocztu Sztandarowego uczestniczyła na Cmentarzu Poległych w Radzyminie w uroczystości z okazji 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 13 listopada 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. W ramach pionu cywilnego podziemnego państwa zajmowano się m.in. stanowieniem i egzekucją prawa oraz edukacją obywateli. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. Polskie Państwo Podziemne było wspólnym dziełem setek tysięcy ryzykujących życiem Polaków.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.
Koło Historyczne ,,Wiarus”
14
Sprzątanie Świata 2021
Jak co roku, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło "Myślę, więc nie śmiecę" - nie tylko jest promocją ograniczenia wytwarzania odpadów, ale także lekcją poszanowania miejsc pamięci wolnych od śmieci. Uczniowie naszej szkoły porządkowali Skwer pamięci przy ul. Polnej w Radzyminie. Jest to miejsce szczególne, bo od niedawna łączy pamięć o historii z funkcją wypoczynkową.
Opracowanie: Agata Drzewek i Maria Klimkiewicz oraz uczniowie z klasy 8e
JESIENNY KĄCIK KLASY 1a i 3e
Jesień jest piękną porą roku, która obfituje w rozmaite barwy: żółcienie, czerwienie, brązy oraz zielenie. Nasze dzieci podczas jesiennych spacerów z rodzicami oraz spacerów organizowanych w szkole zbierają żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu i z wielką radością przynoszą je do sali. To wszystko przydało się uczniom do zrobienia jesiennych ludzików. Uroda jesieni oraz jej skarby stały się dla nas inspiracją podczas wykonywania prac plastycznych..
W klasie oglądamy kto co zebrał, porównujemy, przeliczamy, a następnie segregujemy i układamy w kąciku jesiennym. Podkreślić należy, iż kącik przyrody w sali dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania.
Opracowanie: Marzena Marchel
16
Otwarta pracownia plastyczna
Przy ul. Strzelców Kaniowskich 10 w Radzyminie została otwarta nowa pracownia plastyczna.
Szczegóły w ulotkach:
>>>>>> Otwarta_ulotkaA6_ok.pdf
>>>>>> eduresized_Otwarta_ulotkaA6_ok-1.jpg
Archiwum Aktualności