>>>>>>>>>>>> życzenia den.jpg
Fundacja Bez Wizy
„I śmiech niekiedy może być nauką” - projekt realizowany z dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu: Patriotyzm Jutra.
Debata oksfordzka posiada w Polsce już ponad 25-letnią tradycję. Pedagodzy są zgodni, że jest doskonałą metodą dydaktyczną. Debaty poszerzają horyzonty, uczą logicznego myślenia, precyzyjnego formułowania myśli oraz słuchania ze zrozumieniem cudzych argumentów.
Innymi słowy - kształtują umiejętności i postawy, które powinny cechować każdą osobę, biorącą udział w życiu publicznym i biznesowym.
Projekt „”„I śmiech niekiedy może być nauką” łączy dwie pozornie odległe formy edukacji, którymi są debata oksfordzka i teatr. W 5 mazowieckich szkołach podstawowych przeprowadzamy po 9 warsztatów edukacyjnych, których celem jest nauczenie i przygotowanie grupy młodych ludzi
do wzięcia udziału w prawdziwej oksfordzkiej debacie.
Oto tematy zajęć:
1. Wstęp do debat oksfordzkich i wystąpień publicznych.
2. Etyka debatancka i zasady debat oksfordzkich.
3. Merytoryka debaty - argumentacja i kontrargumentacja.
4. Role mówców i rodzaje tematów w debacie oksfordzkiej.
5. Pozamerytoryczne oddziaływanie na odbiorcę.
6. Bajki Ignacego Krasickiego jako materiał do tezy debaty – warsztaty z aktorem.
7. Wystąpienia publiczne w praktyce - warsztaty z aktorem.
8. Przygotowanie do debaty oksfordzkiej.
9. Finałowa debata oksfordzka.
Przed finalną debatą na forum szkolnym odbędzie się spektakl teatralny, przygotowany specjalnie w celach dydaktycznych przez profesjonalnych realizatorów. Inspiracją będą bajki Krasickiego.
Krasicki podjął zadanie uczenia mądrości praktycznej, opisywania życia codziennego wśród zmagań, zasadzek, oszustw i ślepych zaułków losu, wykorzystując satyrę, sarkazm, żart i śmiech. Stąd przedstawienie oparte na bajkach staje się świetnym przyczynkiem do debaty: czy krytyka może być formą nauki? czy wskazywanie komuś błędów to obrażanie, czy pomoc? czy osobiste doświadczenia są dobrą metodą nauki? Aby teksty bajek były w pełni zrozumiałe edukator-prelegent wygłosi wstęp, a następnie będzie towarzyszył wydarzeniu, na bieżąco wyjaśniając jego zawiłości lingwistyczne.
Po spektaklu młodzież przeprowadzi debatę. Decydujący o zwycięstwie głos będzie miała pozostała część widzów uczestniczących w wydarzeniu. Po podliczeniu głosów okaże się, która drużyna przekonała społeczność szkolną do swojej racji.
Koordynator projektu: Weronika Szymankiewicz i Klaudia Skonieczna
PROGRAM EDUKACYJNY „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”
W tym roku szkolnym wszystkie klasy drugie przystąpiły do udziału w programie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa oraz tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci.
W toku realizacji zadań uczniowie rozwijają swoją samodzielność, kreatywność i innowacyjność. Program wymaga zrealizowania siedmiu modułów, które są zgodne z kierunkami polityki Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021.
Moduły programu są następujące:
1.Książki dzieciństwa.
2.Mały Miś w świecie emocji.
3.Dbamy o zdrowie z Małym Misiem.
4.Zmisiowany eko-kalendarz.
5.Misiowe laboratorium Czterech żywiołów
6.Mały Miś i supertajny projekt.
7.Bijemy Rekord Polski z Małym Misiem- 23.04.2021r.
Po zrealizowaniu wszystkich modułów szkoła otrzyma Certyfikat Wzorowej Placówki.
Wszystkim drugoklasistom życzymy powodzenia w trakcie realizacji projektu.Koordynator projektu Justyna Zborowska
Akcja "KOLOROWE KREDKI", czyli wielki recykling kredkowy
Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-VIII do włączenia się w akcję „Kolorowe Kredki”, której celem jest niesienie pomocy dzieciom przebywającym w szpitalach. Akcja polega na zbieraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek ołówkowych i świecowych.
Co dzieje się dalej?
KREDKI OŁÓWKOWE: Przekazywane są grupie wolontariuszy, którzy je segregują i temperują. Zasiadają do maszyn i z pozyskanych materiałów szyją kolorowe piórniki, które zapełnione odrestaurowanymi kredkami, są zawożone do szpitali dla przebywających tam dzieci. Te kredki, które są w gorszym stanie, przerabiane są na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka".
KREDKI ŚWIECOWE: Wolontariusze przetapiają je tworząc nowe o różnych kształtach! Dzięki temu kredki zyskują nowe życie i mogą znów rysować.
Kredki przynosimy do swoich sal i wrzucamy do specjalnie przygotowanego kartonu.
Akcja trwa do końca grudnia. Zachęcamy do uczestnictwa w akcji.Szkolny koordynator akcji Justyna Zborowska
100. rocznica śmierci majora Stefana Waltera
W niedzielę 4 października 2020 r. delegacja naszej szkoły z p. dyrektor Elżbietą Jeleń i Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w podniosłej uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci majora Stefana Waltera dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, ,,Bohatera Mokrego" w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Podczas uroczystości nastąpiło odsłonięcie i poświęcenia pamiątkowej tablicy przekazanej przez p. Andrzeja Dudę prezydenta RP z okazji narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz stulecie wielkiego triumfu naszego narodu w wojnie polsko - bolszewickiej.
Koło Historyczne ,,Wiarus"
ŚWIĘTO DRZEWA DLA ZWIERZĄT!
Klubu Gaja serdecznie zaprasza do udziału w 18. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi. Zaangażuj się i dołącz do Święta Drzewa.
Święta Drzewa to dobra okazja by posadzić drzewa i krzewy. Pamiętajmy także, by otoczyć opieką drzewa już rosnące. I nie zapomnijmy o zwierzętach! Aż trudno zgadnąć ile większych i mniejszych zwierząt korzysta z zadrzewień podczas całego swojego życia lub choćby tylko w czasie chwilowego odpoczynku. To tutaj ptaki, owady, wiewiórki, nietoperze czy inne zwierzęta znajdują pokarm, wiją swoje gniazda, wychowują młode, tworzą spiżarnie i szukają kryjówek. To ich dom! W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki, sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. Niech drzewa będą dla nas źródłem inspiracji jak żyć w zgodzie z przyrodą.
W tegorocznej edycji Święta Drzewa chcemy podkreślić szczególne znaczenie zadrzewień dla świata zwierząt. Drzewa i krzewy to swoiste oazy bioróżnorodności. Możemy spotkać tu wiele gatunków ptaków – dzięcioły, sowy, kowaliki, sikory, a także ssaków jak popielice czy nietoperze oraz owadów, w tym często chronionych lub niespotykanych w innych siedliskach, np. występującego tylko na starych dębach chrząszcza kozioroga dębosza. Zniszczenie, wycięcie czy choroba nawet jednego drzewa to zarazem zagrożenie życia dla wielu innych gatunków.
Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs ekologiczno - plastyczny.
Zapraszamy do udziału!
>>>>>>>>>>>>>>>>> REGULAMIN_KONKURSU.pdf
Koordynator konursu w szkole: p. Maria Klimkiewicz
II edycja Konkursu plastyczno-literackiego „Papieskie Oblicze”
Zapraszamy uczniów klas I - VIII do udziału w II edycji Konkursu plastyczno-literackiego "Papieskie Oblicze".
1. Organizatorem konkursu plastycznego „Papieskie Oblicze” zwanego dalej Konkursem jest Miejski Dom Kultury w Wołominie mający siedzibę przy ul. Mariańskiej 7 w Wołominie.
2. Cel Konkursu:
Celem Konkursu jest zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem Jana Pawła II.
3. Czas trwania Konkursu:
Konkurs trwa od 2 października do 14 października 2020 roku.
4. Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do uczniów dowolnej klasy wszystkich typów szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
>>>>>>>>>>>> Regulamin_II_edycji_Konkursu_plastyczno.pdf
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września 2020 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.
Dzieci w klasach I-III z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej.
Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA UCZNIÓW DO UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
„Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty”.
Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiedzie Dolnej z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Konkurs odbędzie się w dwóch etapach oraz oceniany w kategoriach klas I-III i IV-VIII:
a) 1 etap szkolny – prace składamy (kl. I-III do wychowawców, a kl. IV-VIII do biblioteki szkolnej) do 16 października 2020 r. Wygrane prace będą przekazane do drugiego etapu,
b) 2 etap – ogólnopolski.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu >>>>> Regulaminkonkursuogolnopolskiego-2020.pdf
Nowy rozkład autobusu szkolnego
Dzień dobry,
Podajemy nowy rozkład jazdy autobusów szkolnych, obowiązujący od 2.10.2020 roku.
Na czerwono zostały zaznaczone zmiany w stosunku do poprzedniego rozkładu jazdy.
>>>>>>>>>>>>>>> rozklad_jazdy_2_10_2020.pdf
Ogólnopolski Konkurs Plastyczno - Historyczny "Polscy piloci w Bitwie o Anglię"
Drodzy Uczniowie
serdecznie zapraszamy do udziału
w
Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Historycznym
"Polscy piloci w Bitwie o Anglię"
* Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice (akwarela, kredki, wycinanka, mozaika, szkic etc.) przedstawiającej zmagania pilotów Polskich Sił Powietrznych w Bitwie o Anglię, której 80. rocznica przypada w tym roku (10 lipca – 31 października 1940 r.).
Format pracy A - 4 i większy,
* Prace oceniane będą pod kątem artystycznym i merytorycznym, czyli zgodności z faktami historycznymi i realiami epoki, w dwóch kategoriach wiekowych:
1. klasy 1 – 3,
2. klasy 4 - 8.
Termin przekazania prac z podpisanym przez rodziców oświadczeniem - 13.październiaka 2020 r. Prace przekazujemy wychowawcom ( klasy 1 - 3) p. Marcie Karłowicz (klasy 4 - 7) i p. Grzegorzowi Jeleń (klasy 8).
Zapraszamy. Nagrody czekają.
Koło Historyczne "Wiarus"
Regulamin konkursu >>>>>> Regulamin.pdf
Oświadczenie rodzica >>>>> Oswiadczenie_rodzica.pdf
Szkolny konkurs historyczny
To ważne!!! Wiadomość z ostatniej chwili…
Drodzy uczniowie klas VI - VIII
Z okazji przypadającej w 2020 roku 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej - cudu nad Wisłą
Koło Historyczne „Wiarus” i koło Polonistyczne "Pisarek"
serdecznie zaprasza Was do udziału
w Konkursie Historycznym
„ Bój o Radzymin 1920 - chwała bohaterom”
Konkurs odbędzie się (on - line) w połowie października 1920 r.
Materiały do konkursu znajdują się na stronie internetowej UMiG Radzymin
Dodatkowych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń – nauczyciel historii.
Zapraszamy, nagrody czekają.
Koło Historyczne „Wiarus”
Szkolny konkurs historyczny
To ważne!!! Wiadomość z ostatniej chwili…
Drodzy uczniowie klas IV - V
z okazji przypadającej w 2020 roku 545 nadania praw miejskich naszemu miastu
Koło Historyczne „Wiarus” i Koło Polonistyczne "Pisarek"
serdecznie zaprasza Was do udziału
w Konkursie Historycznym
„ Radzymin - moje małe miasto historią bogate”
Konkurs odbędzie się (on - line) w połowie października 2020 r.
Dodatkowych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń – nauczyciel historii.
Zapraszamy, nagrody czekają.
Koło Historyczne „Wiarus”, Koło Polonistyczne "Pisarek"
Materiały dydaktyczne:Radzymin-kalendarium.pdf
81. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W sobotę 26 września 2020 r. delegacja naszej szkoły z p. dyrektor Elżbietą Jeleń i Pocztem Sztandarowym uczestniczyli w uroczystości z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Minutą ciszy, złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy - ogni pamięci uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w czasie wojny obronnej Polski 1939 roku oraz żołnierzy Armii Krajowej walczących z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939 - 1945. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Poległych w Radzyminie.
Koło Historyczne ,,Wiarus"
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września 2020 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych i właśnie z tej okazji uczniowie klas siódmych i ósmych, w ramach lekcji języka niemieckiego, mieli szansę uczestniczyć w wycieczce do Berlina. Tajemnice niemieckiego miasta odkrył przed nami Google Tour Creator, który pozwala na tworzenie wirtualnych wycieczek. W tej nieco innej rzeczywistości obejrzeliśmy m.in. Bramę Brandenburską (niem. Brandenburger Tor), Berlińską Wieże Telewizyjną (niem. Berliner Fernsehturm), Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (niem. Denkmal für die ermordeten Juden Europas), Katedrę Berlińską (niem. Berliner Dom), Reichstag oraz fragmenty Muru Berlińskiego (niem. Berliner Mauer).
Na koniec swoją wiedzę o Berlinie uczniowie sprawdzili na krótkim Quizie, w którym do wygrania były żelki HariboJ.
Opracowała: J. Czestkowska
Harmonogram obiadów
Nowy harmonogram obiadów obowiązujący od dnia 29 września 2020 r.
>>>>>>>> Harmonogram_obiadow_od_29.pdf
Treningi koszykówki
Zapraszamy dzieci na treningi koszykówki w klubie KK Radzymin.
Odbywają się one w poniedziałki (16:00-17:30) i czwartki (19:30-20:30) w
hali SP nr 2 (ul. Marii Konopnickiej 24.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Radzymin_-_Plakat_16.09_podgl____d.png
Zebrania z rodzicami
Zapraszamy rodziców klas I na zebrania w dniu 15 września 2020 r. godz. 16.00-17.00.
Rodziców klas II - VIII zapraszamy w dniu 22 września 2020 r.:
kl II - IV godz. 16.00-17.00,
kl. V - VIII godz. 17.30-18.30.
>>>>> Harmonogram zebrań zebrania_z_rodzicami(1).pdf
Zmiana - kl. 4d zebranie ma w sali nr 20 - wejście B o godz. 17.30.
W trakcie przerwy w godz. 17.00 do 17.30 trwać będzie dezynfekcja szkoły.
Odwóz autobusem szkolnym - zmiana
Informujemy, że w dniu 18.09.2020 nie ma kursu odwozowego o godzinie 11:30, zostanie uruchomiony kurs odwozowy o godzinie 13:30.
Archiwum Aktualności