29 października 2019 r. uczniowie klas VIc i VId, pod opieką wychowawców i przedstawicieli rodziców,udali się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd miał charakter historyczno – patriotyczny, dlatego ponad czterdziestoosobowa grupa z naszej Szkoły udała się najpierw na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. Podczas pobytu na warszawskich Powązkach odwiedziliśmy m.in. groby: płk. prof. Jerzego Majkowskiego ps. „Czarny” – uczestnika Powstania Warszawskiego, gen. Stanisława Skalskiego – asa polskiego lotnictwa podczas bitwy o Anglię w 1940 roku i groby zamordowanych na tzw. „Łączce”. Uczniowie zapalili również znicze w Dolince Katyńskiej, przy Kwaterze Smoleńskiej, a także na grobach wielu Żołnierzy Armii Krajowej i Harcerzy Batalionu AK „Zośka”.
Z Powązek pojechaliśmy do gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie zwiedziliśmy niezwykle ciekawą wystawę pt.„Wrzesień 1939 – czas krwi i chwały”.Ekspozycja przygotowana przez Archiwum Akt Nowych opowiada o postawach społecznych i nastrojachpatriotycznych wśród Polaków w obliczu zbliżającej się agresji dwóch najbardziej zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku: hitlerowskiego i stalinowskiego, wojnie obronnej Polski w 1939 r., a także pokazuje nastroje i losy Polaków uwikłanych w okrutne realia czasów wojny(m.in. unikatowe zdjęcia bombardowanej Warszawy, które przedstawiają ból, rozpacz i cierpienie ludności cywilnej, w tym bezbronnych dzieci).
Wśród prezentowanych materiałów są m.in. albumy poświęcone uzbrojeniu Wojska Polskiego, dokumenty dotyczące obrony Warszawy i Lwowa, a także rozkazy oraz meldunki z ostatnich dni walki Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Ponadto można zobaczyć dokumenty obrazujące losy naszego narodu pod okupacją niemiecką i sytuacją Polaków w Związku Sowieckim - w tym pierwsze tzw. listy katyńskie. Niezwykle wymownym podsumowaniem wystawy są rysunki uczniów szkół podstawowych z 1946 roku,wykonane w ramach konkursu „Wojna w oczach dziecka”.
Szczególne wrażenie na uczniach wywarły zdjęciaJuliena Bryana, słynnego amerykańskiegokorespondenta, fotografa i filmowca-dokumentalisty, który przebywał od 4 do 21 września 1939 roku w walczącej Warszawie i podczas pobytu w mieście - jako korespondent mediów w USA - robił zdjęcia i kręcił filmy dokumentujące obronę Warszawy oraz masowe bombardowanie miasta przez niemieckie lotnictwo, czyliLuftwaffe.
Chcieliśmy bardzo podziękować historykom - pracownikomArchiwum Akt Nowych w Warszawie za życzliwość i ciekawą prezentację zgromadzonych materiałów archiwalnych, a Panu Jarosławowi Stryjkowi, kuratorowi wystawy za pomoc w zorganizowaniu tejniezwykłej lekcji historii.
Opr. i zdjęcia: Katarzyna Loba, Władysław Kolatorski