ZARZĄDZENIE NR 11/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniające zarządzenie z dnia 26 października 2020r., dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 >>>>>>> zarzadzenie-11.pdf
Zarządzenie nr 11
Światowy Dzień Ubogich
15 listopada 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. CARITAS Archidiecezji Gdańskiej zorganizowało zbiórkę skarpet dla osób bezdomnych pod hasłem SKARPET PARA – DOBRO WYZWALA. SZKOLNE KOŁO CARITAS Szkoły Podstawowej nr 1 postanowiło przyłączyć się do akcji. W zbiórkę skarpet zaangażowali się uczniowie klas 1 – 3. W ciągu tygodnia udało się nam zebrać około 350 par. Ilość niesamowita. Spakowaliśmy dwa duże kartony i wysyłamy.
Z każdym dniem za oknem robi się coraz chłodniej. My wracamy po pracy czy szkole do ciepłych domów, gdzie możemy się ogrzać, ale nie wszyscy mają ten komfort. Nasi uczniowie pokazali, że nie są obojętni na los ludzi bezdomnych. BRAWO UCZNIOWIE!
Szkolne Koło Caritas
Bitwa pod Chocimiem
Dokładnie 347 lat temu 11 listopada wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego pod Chocimiem stoczyły zwycięską bitwę z armią turecką. Uczestniczące w działaniach wojennych wojsko Rzeczypospolitej liczące ok. 30 tysięcy żołnierzy (22 tysiące z Korony i 8 tysięcy z Litwy) starło się z 30 tysięczną armią turecką, (z czego 11 tysięcy stanowiła piechota (janczarowie), a drugie tyle jazda (spahisi). Pierwsze ataki na pozycje tureckie hetman wielki koronny Jan Sobieski przeprowadził 10 listopada. Miały one na celu rozpoznanie pola walki i rozmieszczenia sił przeciwnika. Właściwa bitwa została rozegrana następnego dnia o świcie , gdy Jan Sobieski poprowadził osobiście swe wojska do szturmu na turecki obóz. W krwawej bitwie poległo lub zostało rannych ponad 20 tysięcy tureckich żołnierzy. Było to pod względem skali zniszczenia armii przeciwnika największe zwycięstwo w historii naszej ojczyzny. Co warte podkreślenia odniesione własnymi siłami. Była to też pierwsza poważna klęska Turków w Europie i choć zwycięstwo nie przyniosło przełomu w toczonej z Imperium Osmańskim wojnie i nie doprowadziło do odzyskania Kamieńca Podolskiego wzrósł mocno prestiż Rzeczypospolitej w Europie .Hetman Jan Sobieski po śmierci Michała Korybut Wiśniowieckiego został wybrany przez szlachtę królem, a Turcy okrzyknęli go "Lwem Chocimskim" Zwycięstwo chocimskie było ostatnim tak znaczącym sukcesem odniesionym samodzielnie przez wojska Rzeczypospolitej w XVII wieku.
Cześć i Chwała Bohaterom
Koło Historyczne "Wiarus"
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Nie pragniemy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała…”
/Jan Paweł II/
W środę 11 listopada 2020 roku będziemy uroczyście obchodzić 102. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbudowa państwa po 123 latach niewoli była w naszej historii wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu pokoleń Polaków, trud i ofiara poniesiona w powstaniach narodowych, na frontach I wojny światowej i w krwawych walkach o niepodległość i granice oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do odrodzenia się Ojczyzny. Wybitnymi postaciami tego procesu są Twórcy Niepodległej: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jan Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Józef Haller. Różnili się oni przynależnością społeczną, wyznawana religią, reprezentowali różne poglądy polityczne, urodzili się i wychowali pod różnymi zaborami. Są wśród nich żołnierze, dyplomaci, politycy i działacze społeczni. Jest również sławny artysta. Pozostali oni wierni swoim poglądom, ale dla dobra wspólnego potrafili wznieść się ponad partyjne podziały wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową doprowadzili naszych przodków do Wolności. Dziękując za ich poświęcenie, trud i wytrwałość w dążeniu do celu, jakim była wolna, niepodległa i suwerenna Polska nie możemy zapomnieć o szerokich masach rodaków, którzy na przestrzeni 123 lat niewoli przelewali krew, cierpieli, ale nigdy nie zwątpili w sens walki na różnych frontach ludzkiego życia o Niepodległą. Tym wszystkim, którzy swoją codzienną pracą u podstaw stworzyli podwaliny gospodarki odrodzonego państwa. Ludziom nauki, kultury i sztuki, którzy przez lata niewoli nie zapomnieli o Polsce, ale wręcz przeciwnie, krzewili narodową kulturę i nie pozwolili polskości przeminąć w pomroce dziejów pragniemy podziękować. Kiedy 115 lat temu Henryk Sienkiewicz odbierał nagrodę Nobla za całokształt twórczości, do zgromadzonych w sali słuchaczy tak powiedział o naszej Ojczyźnie: „Głoszono ją umarłą – a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje, głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że do podbojów jest zdolna?. Niech słowa naszego wybitnego pisarza będą inspiracją także dla dzisiejszego pokolenia Polaków. Niech Polska żyje, a jej obywatele każdego dnia dowodzą światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i nie ma takiej siły, która złamałaby ich ducha. Dokładnie tak, jak 102 lata temu dowiedli tego nasi pradziadkowie. Niech w te trudne dla nas wszystkich dni walki z pandemią koronawirusa dumnie powiewające na naszych domach, balkonach o w oknach biało-czerwone flagi będą naszym hołdem dla bohaterów , którzy na przestrzeni wieków walczyli i ginęli o dobro nas wszystkich najważniejsze - wolną i suwerenna Polskę. .
Cześć i chwała Bohaterom.
Koło Historyczne "Wiarus"
Bitwa o Wielką Brytanię
Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam.
Dowódca brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego w czasie bitwy o Wielką Brytanię, Air Chief Marshall Hugh Dowding,
W 2020 roku mija 80. rocznica powietrznej bitwy o Wielką Brytanię. Pierwszej batalii przegranej przez Niemcy, która stanowiła punkt zwrotny w dziejach II wojny światowej. Bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny Obydwie walczące strony Royal Air Force ( królewskie siły powietrzne) i Luftwaffe (lotnictwo niemieckie) wystawiły przeciwko sobie tysiące samolotów bojowych oraz doskonale wyszkolonych lotników. Brytyjscy historycy przyjęli jako czas trwania bitwy okres od 10 lipca do 31 października 1940 roku, kiedy miały miejsce najintensywniejsze naloty niemieckie. W Bitwie o Anglię wzięło udział 147 polskich pilotów. Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów wroga. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303„Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki, którego piloci strącili 126 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów. Bohaterskie działania polskich pilotów docenił ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który wspominając Bitwę o Anglię, wypowiedział znamienne słowa: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”. Wśród tych nielicznych, co podkreślamy z dumą był patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek, który walczył w najlepszym 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki tej bitwy.
Cześć i chwała bohaterom.
My chcemy i będziemy pamiętać o Tych, którzy broniąc Wielkiej Brytanii udowodnili światu w czasie trwającej wojny, że Jeszcze Polska nie zginęła dając nadzieję na zwycięstwo rodakom w okupowanej przez Hitlera i Stalina ojczyźnie.
Koło Historyczne "Wiarus"
Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię - wystawa IPN >>>> Polacy_w_bitwie_o_Wielka_Brytanie_-_wystawa..pdf
„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”
„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”
Dnia 5 listopada w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej.
Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W skład wyprawki wchodzą:
- książka „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,
- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.
Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.
Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.
Uczniowie tego dnia również otrzymali jeszcze jeden prezent – kolorowe worki, ufundowane
przez Burmistrza Radzymina pana Krzysztofa Chacińskiego.
W imieniu uczniów wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!
Artykuł w tygodniku regionalnym KURIER W nr 43 >>>>>> artykul(1).pdf
Biblioteka szkolna
5
Wincenty Witos
"Wyznaję zasadę, że nigdy i nigdzie, w żadnym państwie nie wystarczy i dla obrony, i w każdej innej sytuacji państwa, ani klika, ani poszczególny, choćby najwięcej genialny człowiek. Ciężar ten musi wziąć na siebie całe społeczeństwo. Nie chcemy więc, żeby Polska budowana była na jednym człowieku, chcemy, ażeby budowało ją całe społeczeństwo.”
/Wincenty Witos/
31 października 2020 roku minęła 75 rocznica śmierci Wincenty Witos, przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premier II RP, jednego z przywódców Centrolewu, więzienia brzeskiego. Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Niemców, odmówił współpracy z władzami okupacyjnymi. Wincenty Witos zmarł w Krakowie 21 października 1945 roku.
Niech pamięć o jego czynach nigdy nie zaginie.
Koło Historyczne "Wiarus"
Notka biograficzna >>>>>>> Wincenty_Witos(1).pdf
1 Listopada
"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry...
Dla tych, którzy odeszli..."
/Danuta Gellnerowa/
Listopad jest miesiącem modlitewnego skupienia i zadumy, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Blask palących zniczy, unoszący się nad grobami dym, kwiaty będące wyrazem pamięci serca – wszystko to pomaga godnie wspominać naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Listopad jest jednocześnie miesiącem radości, bo właśnie w te listopadowe dni ponad 100 lat temu na mapie Europy i świata pojawiła się Odrodzona Rzeczypospolita.To zmusza do refleksji nie tylko nad losami naszych bliskich, a także losami bohaterów, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległość. Dziś tę drogę, którą podążali nasi przodkowie znaczą krzyże i pomniki - świadectwo wdzięczności i pamięci kilku pokoleń Polaków walczących o wolność. Radzymińskie cmentarze są tego najlepszym przykładem, a nagrobne sentencje przypominają nam jak kruche jest ludzkie życie. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii. Są tam zdjęcia miejsc ważnych dla naszej szkolnej społeczności.
Koło Historyczne "Wiarus"
17
Ślubowanie klas 1
"Niech wyrosną z Was tacy, którzy do gwiazd wzlecieć zapragną.”
/J. Korczak/
W ostatni poniedziałek i wtorek października 2020 r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odbyły się podniosłe uroczystości pasowania na Uczniów Klasy Pierwszej z zachowaniem procedur reżimu sanitarnego...
Więcej w artykule tygodnika regionalnego KURIER W nr 42 >>>>>>> KW_str._13_z_nr_42.pdf
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
W październiku 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie
„Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty”. Zorganizowany on został
z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział. Do biblioteki wpłynęły 52 prace.
Uczniowie, których prace zostały przekazane do II etapu konkursu:
1. Chlebowska Oliwia kl.1c
2. Giera Filip kl. 1d
3. Sochacki Błażej kl. 6 c
4. Mikulski Aleksander kl. 6c
Na stronie internetowej www.niedzwiada.edu.pl zostały umieszczone wyniki konkursu.
Po powrocie do szkoły na wszystkich uczestników będzie czekała mała niespodzianka.
Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za udział w konkursie!
Biblioteka szkolna
List z Kuratorium Oświaty w Warszawie
>>>>>>>>>>>>>> teczowy_piatek_list.pdf
Harmonogram dyżurów telefonicznych pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Telefon - 22 786 54 28
PONIEDZIAŁEK
Dorota Kołaczyńska - pedagog- godz. 08.00-09.00
ŚRODA
Dorota Kołaczyńska - pedagog - godz. 08.00-09.00
CZWARTEK
Katarzyna Staniszewska - logopeda - godz. 08.50-09.35
Jolanta Rosińska-Włodarczyk - psycholog - godz. 10.00-11.00
PIĄTEK
Anna Borowska - pedagog - godz. 08.00-09.00
Klub Twórczego Konstruktora Lego przedstawia…
Zanim nadeszła nauka zdalna udało nam się wraz z klasą V a, VI e i VII d dokonać w ramach Akademii Przyszłości rzeczy ciekawych. W czasie zajęć uczniowie uczyli się twórczego i elastycznego myślenia. Budowania mostów, zamiast murów w komunikacji międzyludzkiej. Prezentowania swoich pomysłów – w czasie odważnej ekspozycji społecznej. Budowania wieży w parach lub grupach trzyosobowych – miło było patrzeć, jak uczniowie ze sobą współpracują i rozmawiają. Klocki Lego stały się pretekstem do nawiązywania cennych relacji i budowania ich w miłej atmosferze. Bardzo dziękuję uczniom za możność pracy z nimi na tych zajęciach dodatkowych i szansę na podziwianie ich twórczej pracy. Ufam, że będziemy nasze zajęcia z radością kontynuować. Tymczasem trzymam za Was kciuki i Wasze osiągnięcia w czasie nauki zdalnej. Wysilajcie swoje umysły w twórczym myśleniu…twórzcie ciekawe zagadki i śmiało dzielcie się swoimi przemyśleniami – zawsze dbając o formę wypowiedzi…Formułujcie dużo zdań okrągłych, a mniej kanciastych…Powodzenia!
Przedstawiam galerię zdjęć z dokonaniami uczniów. Od chaosu do koncepcji….
dr Jolanta Rosińska-Włodarczyk (psycholog szkolny)
14
Ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan Solidarności
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj"
W poniedziałek 19 października 2020 roku minęła 36. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko - kapelana "Solidarności". Zabójstwa dokonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła Katolickiego. Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Na Mszach świętych w intencji ojczyzny gromadził tysiące ludzi dając im ewangeliczną nadzieję na lepsze jutro. Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym komunistycznym systemem o wolność i wiarę. Został uznany błogosławionym i męczennikiem Kościoła Katolickiego oraz odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego Tego dnia przypadają również, co warte przypomnienia, obchody Święta Duchownych Niezłomnych.
Koło Historyczne "Wiarus"
42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
16 października mija 42. już rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wdzięczni naszemu Wielkiemu Rodakowi – św. Janowi Pawłowi II za świadectwo życia przypomnijmy kilka wydarzeń z tamtego okresu. 16 października 1978 r. na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18:44. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie Mszy św. na Placu św. Piotra 22 października 1978.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata.
Wielokrotnie sam przywoływał słowa wiersza „Słowiański Papież” Juliusza Słowackiego.
POŚRÓD NIESNASEK PAN BÓG UDERZA
Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron.
Ten przed mieczami tak nie uciecze
Jako ten Włoch,
On śmiało, jak Bóg, pójdzie na miecze;
Świat mu — to proch!
Twarz jego słowem rozpromieniona,
Lampa dla sług,
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło, gdzie Bóg.
Na jego pacierz i rozkazanie
Nie tylko lud —
Jeśli rozkaże, to słońce stanie,
Bo moc — to cud! (...)
Opracowała: Agnieszka Sieradzka
XI Jesienny Bieg Przełajowy im. o. Józefa Jońca
XI Jesienny Bieg Przełajowy im. o. Józefa Jońca
Uczniowie „Stalowej Jedynki” pobiegli po raz jedenasty, by uczcić pamięć o. Józefa Jońca" w artykule.pdf w tygodniku regionalnym Kurier W nr 39 z dnia 13 .10 2020 r.
Warsztaty Kreacji Gier Wideo
W piątek 9 października 2020 r. uczniowie klasy VII b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia uczestniczyli w niezwykłych Warsztatach Kreacji Gier Wideo. Zajęcia odbyły się w gościnnych progach Biblioteki Publicznej w Radzyminie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się : jak zostać twórcą gier, jak wygląda proces tworzenia gry oraz jakie umiejętności należy zdobyć , aby grę stworzyć Prowadzący warsztaty p. Kacper Kwiatkowski, wykładowca Liceum Kreacji Gier Wideo, w bardzo ciekawy i niezwykle barwny sposób przedstawił etapy powstawania gier. Okazało się ,że można realizując marzenia, uczestnicząc w różnych grach zdobyć umiejętności, które przybliżą uczniów do wymarzonego zawodu grafika komputerowego czy testera. Wielkim ułatwieniem jest doskonała znajomość języka angielskiego, matematyki czy tez fizyki. Warto również posiąść wiedzę z języka polskiego oraz rozwijać swoje uzdolnienia w zakresie muzyki i plastyki.... Podsumowując jednym zdaniem zwyczajnie warto się uczyć. Miłą niespodzianka dla uczestników warsztatów był przygotowane przekąski i słodycze serwowane w czasie przerwy w zajęciach. Uczniowie wracając do szkoły byli pełni wrażeń i deklarowali chęć uczestniczenia w następnych warsztatach o tej tematyce.
Uczniowie klasy VII b z wychowawcą
Uoczystości upamiętnienia ofiar Bitwy Warszawskiej 1920 r.
We środę 7 października 2020 r. uczniowie naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym i panią dyrektor Elżbieta Jeleń na czele uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia ofiar Bitwy Warszawskiej 1920 roku. w radzymińskiej Kolegiacie. Uroczystość rozpoczęła Msza święta celebrowana przez bpa Marka Solarczyka w intencji ofiar Bitwy Warszawskiej 1920, a szczególnie za bohaterów walk pod Radzyminem: mjr Stefana Waltera, kpt. Stefana Pogonowskiego i kpt. Ryszarda Downara - Zapolskiego. Po Mszy świętej nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej zmordowanych przez bolszewików: ks. Andrzeja Rudzkiego - wikariusza z Radzymina i kierownika miejscowej Szkoły Powszechnej Dominika Rusiniaka umieszczonej w kruchcie kościoła. W uroczystości , co warte podkreślenia uczestniczyli przedstawiciele rodziny Dominika Rusiniaka. Uroczystość wpisuję się w obchody 100 rocznicy polskiego zwycięstwa w wojnie z bolszewicka Rosją.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Koło Historyczne "Wiarus"
Wzorowy Matematyk dla klas 2
Drodzy drugoklasiści!
W tym roku będziecie mieli okazję wykazać się swoją matematyczną wiedzą. Po raz kolejny w naszej szkole rusza konkurs matematyczny „Wzorowy Matematyk”. Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy klasowy i drugi międzyklasowy. Już 30 października 2020 r. rozpoczną się pierwsze zmagania z wiedzą matematyczną.
Każdy wychowawca w swojej klasie przeprowadzi test pierwszego etapu, a następnie wyłoni dwóch najlepszych uczniów, którzy będą rywalizować z innymi uczniami w drugim etapie (po feriach). Zwycięzca otrzyma tytuł Wzorowego Matematyka i pamiątkowy medal.
Życzymy sukcesów matematycznych.
Kamila Tyburska
Justyna Zborowska
Dzień Edukacji Narodowej
>>>>>>>>>>>> życzenia den.jpg
Archiwum Aktualności