Zmiana terminu testów sprawnościowych do klasy sportowej na dzień 29 kwietnia 2025r. o godz. 16.00.
Przed testem należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w testach sprawności fizycznej.
Zmiana terminu testów sprawnościowych do klasy sportowej na dzień 29 kwietnia 2025r. o godz. 16.00.
Przed testem należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w testach sprawności fizycznej.
4 kwietnia 2025 roku minie 231. rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. W Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty.
Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.
Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków i przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi ( 4.XI. 1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości.
Cześć i Chwała Bohaterom
Koło Historyczne „Wiarus”
„Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..."
Jan Paweł II
W środę 2 kwietnia minęła 20. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości" , które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. . W ten szczególny dzień zachęcamy wszystkich do udziału w uroczystościach organizowanych w naszych parafiach. Do składania wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy ogni naszej pamięci bo w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie , pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli "Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę, naszą odpowiedzialność i solidarność w tak trudnych niebezpiecznych czasach. Święty Jan Paweł II to wielki święty początków XXI wieku. Jego myśli i dziedzictwo długo będziemy jeszcze odkrywać i zgłębiać. Ważne, by tych dokonań nie zaprzepaścić i wprowadzać je w życie, a samego Ojca Świętego naśladować. Dobrze wiemy, że całe życie papieża – Polaka było dążeniem ku świętości. Bo świętość zdobywa się w pocie czoła, trudzie dnia i mozolnej pracy. Święty Jan Paweł II jest dla nas wzorem do naśladowania. Każdy przecież może być świętym, wystarczy tylko mocno wierzyć, że „chcieć to móc”.
Koło Historyczne "Wiarus"
29 marca 2025 r. aula Michalickich Szkół w Markach im. ks. Bronisława Markiewicza zgromadziła liczną grupę finalistów uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w powiecie wołomińskim, jak również artystów zamieszkałych w powiecie wołomińskim, a uczęszczających do szkoły ponadpodstawowej w innym mieście, np. w Warszawie. Na scenie w wielkim finale, przy bardzo dobrze dobranym oświetleniu, blasku reflektorów, zmieniających się świateł oraz znakomitym nagłośnieniu, wystąpiło na scenie aż 50 uczestników, zarówno solistów, jak i śpiewających w duetach i większych zespołach artystycznych. Rywalizację o statuetki oraz wyjątkowe nagrody rozpoczęła najliczniejsza grupa osób z kategorii klas IV-VI szkół podstawowych, następnie wystąpili uczniowie z II kategorii wiekowej, tzn. klasy VII-VIII szkół podstawowych, zmagania finałowe zaś zakończyły się występami młodzieży klas ponadpodstawowych. Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Wołomińskiego, Pana Arkadiusza Werelicha oraz Burmistrza Miasta Marki, Pana Jacka Orycha. Jego głównym celem była popularyzacja języka angielskiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego wśród uczniów o zainteresowaniach artystycznych.
Szkołę Podstawową nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka reprezentowało w finale w sobotni poranek aż 5 uczennic, które przy wsparciu Pani Iwony Banaszkiewicz, szkolnego koordynatora konkursu, walczyły o podium. Należy jednak podkreślić, iż już samo zakwalifikowanie się do finału było ogromnym wyróżnieniem (co zostało wielokrotnie podkreślane na scenie). Uczennice Stalowej Jedynki zdecydowały się na zaśpiewanie piosenek tylko w języku angielskim, ponieważ posługują się nim na bardzo wysokim poziomie, nie tylko w życiu codziennym, ale także w swojej coraz bogatszej ścieżce artystycznej. Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników konkursu, jury udało się na dość długą naradę, a uczniowie wraz z rodzicami i opiekunami artystycznymi skosztowali pysznego poczęstunku.
Długo wyczekiwany moment wręczenia nagród nastąpił tuż przed godz. 14.00. Trzymając mocno kciuki, pełni emocji, a nawet ze łzami w oczach, wszyscy artyści i zaproszeni goście oczekiwali na werdykt. Na początku swojego wystąpienia, po podziękowaniach za udział artystom oraz opiekunom za pomoc w przygotowaniach, przewodnicząca jury podkreśliła, iż w tej edycji konkursu ,,Primavery” szczególnie zwracano uwagę na język obcy nowożytny, którym posługiwali się artyści podczas wykonywania utworów (wokalnie wszyscy uczestnicy konkursu wykazywali niesamowity talent).
W kategorii klas IV- VI uczennice Stalowej Jedynki z Radzymina otrzymały następujące miejsca na podium:
I miejsce uczennica klasy 5c, Julia Kosim, w piosence "Show yourself”, wykonawcy Evan Rachel Wood, Idina Menzel
II miejsce uczennica klasy 6c, Sara Zawadziło, w piosence "Don’t you worry ‘bout the thing”, wykonawca Stevie Wonder
W kategorii klas VII-VIII uczennice SP 1 w Radzyminie również znalazły się na podium:
II miejsce zdobyła uczennica klasy 8f o profilu z rozszerzoną nauką języka angielskiego, Hanna Nowatkowska, w piosence "In the stars”, wykonawca Benson Boone
III miejsce, uczennica klasy 7b, Lena Brzezińska, w piosence "I have nothing", wykonawca Whitney Houston
Serdecznie podziękowania skierowane są do organizatorów konkursu za znakomitą atmosferę podczas zmagań finałowych oraz wcześniej, w czasie przesłuchiwań. To już trzeci udział Stalowej Jedynki w tym prestiżowym konkursie i czekamy z ogromną niecierpliwością na następne jego edycje!
Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz
W marcu uczniowie uczestniczący w zajęciach terapii pedagogicznej oraz zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych wzięli udział w tygodniowej akcji Czytanie na ścianie. Tym razem czytanie nie odbywało się w tradycyjnej formie przy stoliku, lecz na kartkach zawieszonych na ścianach sali. Dzięki tej metodzie uczniowie nie tylko doskonalili umiejętność pracy z tekstem, ale także pobudzali swoją wyobraźnię, rozwijali kreatywność i aktywnie angażowali się w naukę. Połączenie ruchu i czytania sprawiło, że nauka stała się dynamiczna i ciekawa. Uczniowie czerpali dużo satysfakcji z takiej formy pracy i chętnie angażowali się w kolejne zadania. Korzyści płynące z Czytania na ścianieAktywne angażowanie uczniów - zamiast siedzenia przy stoliku, dzieci poruszają się po sali, co wspiera koncentrację i motywację. Rozwijanie kreatywności - uczniowie odpowiadają na pytania w oparciu o własne pomysły, co sprzyja twórczemu myśleniu. Pobudza wyobraźnię - nietypowa forma czytania zachęca do kreatywnego myślenia i samodzielnego interpretowania treści. Wspiera koncentrację i zapamiętywanie - ruch i interakcja pomagają lepiej przyswajać informacje. Redukcja stresu - niestandardowa forma zajęć sprawia, że dzieci czują się swobodniej i chętniej uczestniczą w zadaniach. To doświadczenie pokazało, że nauka może być nie tylko efektywna, ale również pełna radości i zaangażowania!
Opracowanie: Kinga Gruszka, Ewelina Olszewska
Czy da się zmierzyć, jak dobrze dzieci rozumieją czytany tekst? Jak wypadają polscy uczniowie na tle rówieśników z całego świata? Właśnie na te pytania próbuje odpowiedzieć międzynarodowe badanie PIRLS – i z radością informujemy, że nasza szkoła została zaproszona do udziału w jego pilotażowej edycji!
W dniu dzisiejszym 27 marca 2025r., od godziny 9:00, w murach naszej szkoły trwa badanie PIRLS 2026. Biorą w nim udział uczniowie klas 4c i 4f, którzy rozwiązują specjalnie przygotowane testy i odpowiadają na pytania o swoje nawyki czytelnicze. Ale to nie wszystko – swoje ankiety wypełniają również nauczyciele, dyrekcja oraz rodzice. Dzięki temu badanie pokazuje pełniejszy obraz – nie tylko tego, co uczniowie potrafią, ale też w jakim środowisku się uczą i rozwijają.
PIRLS to jedno z najważniejszych badań edukacyjnych na świecie. Prowadzone jest co pięć lat w kilkudziesięciu krajach i pozwala porównać poziom umiejętności czytelniczych uczniów z różnych systemów edukacyjnych. W Polsce odpowiada za nie Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dlaczego to ważne? Bo czytanie ze zrozumieniem to podstawa – nie tylko w szkole, ale też w codziennym życiu. To dzięki niemu dzieci uczą się samodzielnego myślenia, analizowania i rozumienia świata.
Dla nas udział w PIRLS to nowe doświadczenie, okazja do nauki i refleksji – zarówno dla uczniów, jak i dla nas, dorosłych. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego ważnego projektu i z niecierpliwością czekamy na wyniki, które poznamy za rok.
Opracowanie: Aneta Kłodaś
26 marca br. w naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tabliczce Mnożenia. Podczas mistrzostw uczniowi rozegrali cztery konkurencje z wykorzystaniem Kart Grabowskiego: Olimpijczyk, Krzyżak, Prymus i Szeryf. W zawodach wzięło udział 64 uczniów z klas 4 i 5, z ośmiu szkół naszej gminy. Zawodnicy rywalizowali w czteroosobowych drużynach z podziałem na klasę i płeć.
Klasyfikacja szkół wyglądała następująco
1 miejsce Szkoła Podstawowa z Nadmy
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 Radzymin
3 miejsce Szkoła Podstawowa Praxis
W klasyfikacji indywidualnej reprezentantom naszej szkoły udało się zdobyć:
1 miejsce – Gerard Nowak
2 miejsce – Sofia Poda
3 miejsce: Mateusz Lewandowski
Dla najlepszych zawodników i szkół czekały medale i puchary, które sponsorowała Rada Rodziców naszej szkoły. Każda szkoła dostała symboliczny puchar oraz mały upominek. Puchary i medale wraz z Pani Dyrektor Elżbietą Jeleń wręczał zaproszonych gości Pan Krzysztof Czuba – kierownik Biura Oświaty.
W tych wyjątkowych mistrzostwach sędziami są uczniowie klas starszych – w tym roku byli to uczniowie z klasy 8a i 8e. Odpowiadali oni za przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich konkurencji. Spisali się również super.
Nad przebiegiem całych Mistrzostw czuwali nauczyciele matematyki: p. Anna Ciborowska, p. Katarzyna Loba-Sokołowska i p. Laura Waśniewska.
Uczniowie klasy IV a, IV b i IV d pod kierunkiem nauczyciela, Pani Iwony Banaszkiewicz, uczestniczyli w marcu w wyjątkowych lekcjach języka angielskiego. Ich głównym celem było utrwalenie zastosowania trybu rozkazującego w języku obcym nowożytnym. Zadanie polegało na poprowadzeniu rozgrzewki podobnej do tej, która zazwyczaj poprzedza główną fazę lekcji na zajęciach wychowania fizycznego. Uczniowie wykorzystując poznane na lekcjach wyrażenia oraz wzbogacając swoje słownictwo o nowe zwroty, o większym poziomie trudności, bez problemu poradzili sobie z tym niecodziennym zadaniem. Sala lekcyjna zamieniła się w salę… gimnastyczną!
Czekamy teraz na prace metodą projektu związane z opisem ulubionych sportów. Pojawią się niebawem!
Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz
Dnia 25 marca 2025r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w edukacji ekologicznej dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów. Prezentacja wraz z symboliczną segregacją odpadów była prowadzona przez pracowników Referatu Gospodarki Odpadami Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radzyminie Sp. z o.o. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się, dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna dla środowiska, jakie są podstawowe zasady segregacji oraz jak prawidłowo sortować śmieci.
Samorząd Uczniowski, opiekunowie SU wraz z nauczycielem plastyki, p. Martą Karłowicz serdecznie dziękują za wspólne świętowanie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny w klasach IV- VIII.
Dziękujemy za niepowtarzalny ubiór do szkoły w kolorach wiosennych, z motywami np. kwiatowymi, ciekawymi dodatkami, tzn. kwiatami we włosach, kolorowymi kapeluszami (szczególnie dziękujemy za te własnoręcznie zrobione).
Poniżej publikujemy listę zwycięzców konkursu na najlepszą stylizację wiosenną wraz z makijażem w stylu face paintingu. Makijaż zawierał elementy doklejone, jak cekinki, brokat, kwiaty, piórka itp.. Każda stylizacja wiosenna była wyjątkowa, więc jury konkursowe miało bardzo trudne zadanie.
Wyłoniono następujących laureatów:
1 miejsce Marika Kruszewska kl.5b
2 miejsce Zuzanna Słodownik kl. 5a
3 miejsce Zuzanna Wojdyna kl. 4a
Wyróżnienia:
Julia Rybka kl. 4d
Kaja Doliwa kl. 5b
Gabriela Sakowska kl. 7e
Samorząd Uczniowski, Opiekunowie SU, p. Marta Karłowicz.
Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz
Pierwszy dzień wiosny to wyjątkowy czas, który uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie uczcili w niezwykle barwny i radosny sposób. Przez cały tydzień poprzedzający oficjalne powitanie nowej pory roku brali oni udział w różnorodnych dniach tematycznych, a kulminacją obchodów był uroczysty pochód ulicami miasta.
Wiosenne świętowanie rozpoczęło się już 17 marca, kiedy to uczniowie założyli fantazyjne nakrycia głowy, podkreślając tym samym swoją kreatywność i radość z nadchodzącej zmiany pory roku. Kolejnego dnia – 18 marca – dominującym kolorem w szkole stała się zieleń, symbolizująca budzącą się do życia przyrodę. 19 marca przyniósł wszystkim mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii dzięki „Dniu szalonych fryzur” – uczniowie zaskoczyli swoimi oryginalnymi stylizacjami włosów. Natomiast 20 marca uczestnicy zabawy postawili na wygodę i sportowy styl, celebrując „Dzień w dresie”.
Największe emocje towarzyszyły jednak wielkiemu finałowi, który odbył się 21 marca. Uroczystości rozpoczęły się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie uczniowie wzięli udział w wyjątkowym wiosennym pokazie mody. W rolę prowadzących wcieliły się Pani Wiosna oraz opuszczająca nas Pani Zima, symbolicznie przekazując sobie panowanie nad naturą. Barwne stroje, pomysłowe stylizacje i wesoła atmosfera sprawiły, że wszyscy poczuli nadchodzącą wiosnę pełną optymizmu i radości.
Kulminacyjnym punktem obchodów był barwny pochód ulicami Radzymina. Uczniowie i nauczyciele pełni entuzjazmu, przemaszerowali przez miasto, prezentując swoje wiosenne stroje i radość z nadejścia cieplejszych dni. Kolorowy korowód wzbudzał zainteresowanie mieszkańców, którzy z uśmiechem podziwiali zaangażowanie najmłodszych w obchody tego wyjątkowego dnia.
Obchody pierwszego dnia wiosny w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie to wspaniała tradycja, która integruje społeczność szkolną i wprowadza wszystkich w radosny, wiosenny nastrój. W tym roku uczniowie udowodnili, że kreatywność i dobra zabawa mogą iść w parze z pielęgnowaniem tradycji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje tego wyjątkowego wydarzenia!
Artykuł w Tygodniku Regionalnym KURIER W >>>> KW_nr_11_str.14-.pdf
Koordynatorzy wydarzenia: Marta Gładysz, Agata Szymborska, Monika Czajkowska, Barbara Giera, Katarzyna Jachacy, Małgorzata Jankowska
20 marca 2025 r. w Zamojskim Domu Kultury odbył się finał trzeciej edycji konkursu piosenki anglojęzycznej SMART VOICES. Swoje wokalne talenty zaprezentowało 20 młodych artystów z terenu województw lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego, w tym aż 3 uczennice z naszej szkoły. Celem konkursu było m.in. motywowanie uczniów do nauki języków obcych i podnoszenie jakości nauczania poprzez piosenkę, rozwijanie wrażliwości na inne kultury poprzez kształtowanie postaw tolerancji wobec języka obcego, kształtowanie świadomości uczniów na temat wartości i zalet znajomości języków obcych w dzisiejszym świecie, rozwijanie pasji oraz stymulowanie aktywności poznawczej dzieci uzdolnionych.
W konkursie wzięły udział solistki i soliści z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz klas 1 szkół ponadpodstawowych, które śpiewały wybrane utwory w 1 kategorii (nie było podziału na klasy). Przedmiotem konkursu było wykonanie piosenki anglojęzycznej. Ocenie jurorskiej podlegał: dobór repertuaru, poprawność fonetyczna, interpretacja utworu oraz pewność siebie na scenie.
Konkurs składał się z 3 etapów: etapu szkolnego (eliminacje), półfinału i finału, dlatego tym bardziej należy podkreślić i docenić udział w wielkim finale aż 3 dziewcząt z naszej szkoły.
W Zamojskim Domu Kultury naszą szkołę reprezentowały następujące osoby:
Lena Brzezińska, uczennica klasy 7b, z piosenką „Writing’s on the wall”, wykonawca Sam Smith;
Hanna Masłowska, uczennica klasy 8f, z piosenką, ,,Stronger than me”, wykonawca Amy Winehouse;
Hanna Nowatkowska, uczennica klasy 8f, z piosenką ,,Love in the dark” wykonawca Adele.
Należy podkreślić, iż wszystkie dziewczęta z naszej szkoły otrzymały WYRÓŻNIENIA w tym prestiżowym konkursie!
Po zmaganiach konkursowych znalazł się czas na zwiedzanie miasta i pyszne ciastko w uroczej kawiarni w centrum miasta.
Gratulujemy cudownych talentów!
Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz, szkolny koordynator konkursu
W środę, 19 marca uczniowie kl. VI d i kl. VI g ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Więcej a artykule: Uczniowie z Radzymina z wizytą w Muzeum Polin w tygodniku regionalnym Kurier W nr 11 z dnia 25.03.2025 r. >>>> KW_nr_11_str.14.pdf
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, ul. 11 Listopada 2 ogłasza zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026 od 1 marca do 31 marca 2025 roku
Szanowni Rodzice,
Od 1 września 2025 roku naukę w klasie pierwszej obowiązkowo rozpoczynają dzieci urodzone w 2018 roku. Dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z rocznika 2018 będą przyjęte do szkoły na podstawie ZGŁOSZENIA rodziców (prawnych opiekunów), które należy złożyć w terminie od 1 marca do 31 marca 2025 roku w sekretariacie szkoły.
Wszystkie dzieci urodzone w 2018 roku, zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, których rodzice (opiekunowie prawni) złożą ZGŁOSZENIA w określonym terminie, zostaną przyjęte do klasy pierwszej.
Rodzice 6-latków (czyli dzieci urodzonych w 2019 roku) mogą podjąć decyzję o rozpoczęciu przez dziecko nauki w szkole podstawowej.
Musi być jednak spełniony jeden z warunków:
Dokumenty do pobrania:
"W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".
/20.03.2018 r. - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda/
W poniedziałek 24 marca br. minie VII Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie pomagali Żydom skazanym przez Niemców na całkowita eksterminację podczas II wojny światowej. Każdy przejaw pomocy okazany ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci ustanowioną przez niemieckiego okupanta na terenie Polski.
Cześć i chwała Bohaterom
Koło Historyczne "Wiarus"
Rekolekcje wielkopostne to piękna tradycja Kościoła Katolickiego, której celem jest duchowe przygotowanie wiernych do Świąt Wielkanocnych. To czas refleksji, modlitwy i nawrócenia, pozwalający pogłębić relację z Bogiem oraz zrozumieć znaczenie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W trakcie rekolekcji wierni uczestniczą w naukach, spotkaniach modlitewnych oraz nabożeństwach, które pomagają im lepiej przeżywać ten szczególny okres.
W dniach 17- 18 marca również w naszej Szkole odbyły się dwudniowe rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Michał Dziedzic - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Warszawsko – Praskiej.
Podczas spotkań uczniowie mieli okazję wysłuchać inspirujących nauk, które skłaniały do przemyśleń na temat wiary, miłości i wartości w codziennym życiu. Ks. Michał Dziedzic, w przystępny i angażujący sposób przekazywał i utrwalał podstawowe prawdy wiary.
Wyjątkowym urozmaiceniem spotkania był występ Krakowskiego Teatru Biblijnego, który zaprezentował autorskie adaptacje przypowieści biblijnych. Przewodnim tematem przedstawień było hasło: "Czyń dobro, zła unikaj". Spektakle dostarczyły uczestnikom wielu wzruszeń i radości, a ich treści skłaniały do głębokiej refleksji nad wartościami chrześcijańskimi.
Wspólne śpiewy, modlitwy oraz aktywności przygotowane dla uczniów sprawiły, że rekolekcje były nie tylko czasem zadumy, ale również radosnego przeżywania wiary.
Dziękujemy ks. Michałowi Dziedzicowi za poprowadzenie tych wyjątkowych dni oraz wszystkim, którzy przyczynili się do ich organizacji. Mamy nadzieję, że duchowe przeżycia wyniesione z rekolekcji pozostaną w naszych sercach na długo.
Opracowanie: Magdalena Baranowska
Dnia 17 marca 2025 r. klasy: 6a i 6c wraz z p. Laurą Waśniewską, p. Wiolettą Wielgat oraz p. Anną Mazur udały się autokarem do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzanie Gmachu i Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego.
Początek naszego zwiedzania miał miejsce w Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich, który obecnie jest siedzibą muzeum UW. Tam też odbyły się warsztaty tworzenia zapachowych mydełek, które na koniec mogliśmy zabrać do domu. Po warsztatach udaliśmy się na zwiedzanie efektownej Sali Bilardowej, Stołowej, mieszczącej ekspozycje muzealne, wspaniałej Sali Balowej. W muzeum obejrzeliśmy aparaturę naukową, obrazy, pieczęcie, odznaki, dyplomy, indeksy, medale i wiele jeszcze innych ciekawych eksponatów. W Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich zostaliśmy zapoznani z historią powstania Uniwersytetu Warszawskiego, jego losami podczas II wojny światowej, które budynki ocalały, a które zostały doszczętnie zniszczone. Ponadto dowiedzieliśmy się ile obecnie UW posiada wydziałów, studentów, rektorów, ile posiada budynków, na których studiują studenci z całego świata. Zostaliśmy zapoznani z kierunkami studiów, jakie obecnie funkcjonują na Uniwersytecie Warszawskim. Zwiedziliśmy też Kampus Główny czyli centralną część UW, obejmującą jego najstarsze zabudowania i siedzibę władz znajdującą się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Spacer po wnętrzach uniwersyteckich pozwolił nam na zwiedzenie Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, czy Pałacu Kazimierzowskiego.
Po zwiedzeniu UW udaliśmy się autokarem do Multikina celem obejrzenia filmu: „Jeden na milion”. Poznaliśmy poruszającą opowieść o życiu chłopca autystycznego, jego trudach, wartościach, które często umykają nam codziennym życiu. Historię pełną emocji, pokazującą jak ważne jest docenianie tego, co się ma oraz walkę o siebie i o swoich bliskich. Był to fantastyczny wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Opracowała: Wioletta Wielgat
14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby PI. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy, gdyż w amerykańskim zapisie data wygląda jak liczba pi zapisana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku-3.14. Dla matematyków 14 marca jest bardzo ważny z innych względów, tego dnia urodzili się dwaj słynni matematyce Albert Einstein i Wacław Sierpiński polski matematyk, badacz nieskończoności (jego nazwiskiem nazwano jeden z kraterów na księżycu). 14 marca jest też dniem śmierci Stephena Hawkinga – fizyka.
W naszej szkole również świętowaliśmy Dzień liczby Pi. W klasach ósmych uczniowie mierzyli długość okręgów za pomocą sznurka oraz średnicę, a następnie wyznaczaliśmy przybliżoną wartość liczby pi. Ochotnicy układali wiersz, którego liczba liter w słowach była kolejnymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.
W klasach młodszych uczniowie powtarzali pojęcia związane z kołem i okręgiem, wyznaczali długość koła (talerzyki) za pomocą centymetra krawieckiego, mieli też możliwość stworzenia miasta pi. Chętni uczniowie z klas 4-5 robili wykreślanki i tangramy. Na zajęciach dodatkowych uczniowie wykonywali liczbę pi z origami modułowego.
Zespół nauczyciel matematyki przygotował również małą niespodziankę dla pracowników szkoły w postaci ciasteczek w kształcie litery PI.
Opracowanie: Katarzyna Loba-Sokołowska
Kolejny raz najmłodsi uczniowie naszej szkoły podjęli matematyczne wyzwanie i wzięli udział w konkursie „Puchacz Piotr” organizowanym przez Centrum Nauczania Matematyki MathRiders.
W piątek, 14 marca do matematycznych zmagań na etapie szkolnym przystąpiło 59 uczniów: 19 z klas pierwszych, 25 z klas drugich i 15 z klas trzecich. Uczestnicy konkursu w formie pisemnej zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami matematycznymi. Zagadki wymagały logicznego myślenia, umiejętności liczenia oraz wykorzystania wiedzy matematycznej w praktyce.
Za wszystkich uczestników trzymamy mocno kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki I etapu konkursu, które zostaną ogłoszone 15.04.2025 r.
Szkolni koordynatorzy konkursu: Katarzyna Rabajczyk, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska
Powered by aSc EduPage